Eğitim

Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılır? | +10 Öneri ve Tavsiye

Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılır? Oruç Tutarken Nasıl Ders Çalışılır? Oruçluyken Ders Çalışamıyorum, Ne Yapmalıyım? Gibi birçok soru her Ramazan ayında olduğu gibi bu Ramazan ayında da karşımıza çıkmaya başladı.

HEDİYEMİZ VAR! Bu arada yazımıza başlamadan, aşağıya sitemizi ziyaret etmiş olan arkadaşlara özel Ramazan ayına için hazırladığımız Ders Çalışma Programı Taslağını sizlere hediye ediyoruz. Sizde kullanabilirsiniz bu sayede.

Ramazan ayında ders çalışmak haliyle diğer günlere nazaran zor olmaktadır. Oruçlu oluyoruz ve bünyemizin ihtiyaç duyduğu birçok enerjiyi almıyoruz. Bu durumda verimli ders çalışmayı ve günlük rutinleri diğer günlere göre bozmakta. (mı acaba?)

Aslında bu durum biraz öyle görünse de yine sizlerin elinde olan bir durum arkadaşlar. Çünkü sadece diğer günlerden farklı bir rutinin içine, biraz daha zorlu olan bir parkurun içine girmiş oluyorsunuz. Yoksa diğer günlerden pek bir farkı yok. Peki ya bunun diğer günlerdeki rutinin önüne geçmesini ve gelip geçen vaktin verimli olmasını nasıl sağlayabiliriz? Hadi birlikte görelim.

1) Çalışırken Sık Sık ancak düzenli aralar verin;

Kendinizi çok zorlamayın. Oruçluyken ders çalışmak zaten zor olduğu için bide giden vakti verimli kullanmalısınız. Örneğin bir saat çalışmayı deneyin daha sonra 10 dakika ara verin.

Bu rutini birkaç kez tekrarlamaya çalışın fakat her molanız bir öncekinden fazla olsun ki, ödül gibi gelsin size. Bu da sizin motive kaynağınız olacaktır ve oruçluyken ders çalışmak hem verimli hem de eğlenceli olacaktır.

Ramazan Ayında Ders Çalışırken Spor Yapmak

2) Ara Ara Sportif Hareketler Yapın;

Çalışırken yorgun hissedebilirsiniz ya da uykunuz bile gelebilir. Bu durum gayet normaldir. Ramazan ayında ders çalıştığınız için haliyle oruçlusunuz ve vücudunuza vermeniz gereken enerjiyi veremiyorsunuz. Ancak kısa süreli bir antrenman ile dinç kalabilir ve enerjik olabilirsiniz.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   TYT Çalışma Programı

Ara ara ayağa kalkıp, kendinizi çok yormayacak şekilde Sportif hareketler yapın. Bu sayede kan dolaşımınız hızlanacak ve enerjiniz bir önceki duruma göre yerine gelmiş olacaktır.

3) Aileniz ile Birlikte Sizde Yemekleri Hazırlayın;

Aileniz ile geçireceğiniz vakit sizi motive edecektir. Hem yemek yaparak da bir aktivite yapmış olacak hem de beyninizi rahatlatmış olacaksınız. Bu verimli geçecek olan vakit, size motive dolu bir zaman kazandıracak. Göreceksiniz.

4) Oruçluyken Canlı Kalmaya Çalışın;

Canlı kalmaya çalışmanız, sizin çalışmalarınız da yaptıklarınızın farkında olmanıza yarayacaktır. Çünkü aç ve halsiz olmanız, aklınızın sürekli o sıkıntıları düşünmesine neden olacaktır. Bunun için yapabileceğiniz ilk şey sık sık elinizi yüzünüzü yıkamanız olacaktır, hatta abdest almanız en iyisi olacaktır. Bu sayede vücudunuzdaki duyu kısımları hassas olan yerler beyni ve sizi uyaracak, dinç tutacaktır.

Diğer bir öneri ise ara ara hava almaya çıkmanız olacaktır. Balkona, cama ya da kapının önünde de olsa kısa bir tur atıp hava almanız sizin için çok ama çok iyi olacaktır.

5) Ramazanda Kendinizi Önceden Planlayın ve Hazırlanın;

Zaten gün içinde yorgun düşeceğiniz için ekstradan bir efor sarf etmeniz sizin için kötü olacaktır. Bunun için bir önceki günden ya da sahurdan hazırlıklarınızı yapmanız ve bunu bilerek uyumanız bir sonraki günde sizin önünüze farklı bir engel ve ekstra yorucu bir iş çıkarmayacaktır.

Hatta ramazan ayından önce kendinize Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılır? Çalışılmalı? Gibi bir program hazırlayarak direk ay başında uygulamaya bile başlayabilirsiniz. Hem bu sayede zorlanmadan, kendinizi sıkmadan da hazırlarsınız.

Ramazan Ayında Ders Çalışma için Masanın Toplu Olması

6) Çalışma Masanızı Temiz Tutun;

Yatağınızda değil, bir masada çalışmalısınız. Çünkü uyku düzeniniz zaten sıkıntıda olduğu için kendinizi direk uykuya vurabilirsiniz. Buda ansızın geçecek vaktin boşa gitmesi anlamına gelir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yurtta Kalmanın Avantaj ve Dezavantajları

Bu masada geçen vaktinizin verimli ve hızlı olması açısından dikkatinizi dağıtacak her ne varsa çekmelisiniz etraftan. Bu sayede dikkatiniz dağılmayacak, verimli bir ders çalışmış olacaksınız. Sonuçta Oruçluyken Ders Çalışmak zor.

Bu arada Ders Çalışma Masası Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızı okuyarak çalışma masanızı nasıl yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

7) Öğle Uykusu Molası Verebilirsiniz;

Sabah erken çalışmaya başlayan arkadaşlar, malum gün uzun. Bu durumda mecburen bünyeleri dinlenmeye ihtiyaç duymakta. Bu durumda onlar için önerimiz öğlen yapacakları yaklaşık 30 dakikalık bir uyku iftar vaktine kadar dinç bir şekilde kalmalarına ve sanki uykuları yokmuş gibi günlerine devam etmelerine olanak sağlayacaktır.

Ramazanda Ders Çalışırken Öğle Uykusu Molası

8) Uyku düzeniniz iyi olsun;

Bu durum açlık ve gece sahur nedeniyle ne kadar zor olursa olsun, üstesinden gelmeniz gereken bir durumdur. Çünkü düzensiz bir uyku stili hem programınıza sadık kalmamanıza hem de günün nasıl geçeceğine belki söz sahibi bile olmayacağınıza sebep olabilir.

Ayriyeten düzenli uyku sizin bedeninizin ihtiyaç duyduğu en önemli aktivitedir. Bedeninizin dinlenmiş olması, sizin de rahat bir şekilde dinlenmiş olmanız anlamına gelmektedir, unutmayın.

9) Çalışmalarınızı Arkadaşlarınız ile Gözden Geçirin;

Arkadaşlarınız ile uzak kalmanız çalışmanız açısından belki biraz iyi olabilir ancak bu durum uzun süre devam edememektedir. Çünkü etrafınızda sevdiğiniz ve anlaştığınız insanlar ile beraber çalışmak hem verimli olacak hem de motive olmuş olacaksınız.

Belki birinizin bilmediği bir soruyu diğeri çözecek, bu da vakit kaybından kurtulmuş olmanızı sağlayacaktır.

Ramazanda Derste Ekip Çalışması

10) Sağlıklı ancak Çok Yemek yemeden kalkın;

Orucu açacağınız vakti söylüyoruz aslında. Yemek yedikten sonra çöken ağırlığı üstümüzden atması bazen saatler bile alabiliyor. Buda hantallık ve uyku çökmesine sebebiyet veriyor maalesef.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   11. Sınıf Kitapları - Tonguç Kampüs

Bunun için size önerimiz yemek yiyin tabi, aç bırakmayın çok kendinizi ama karnınızı tıka basa da doldurmayın, sınırları zorlamayın. Hafif doymuş-doymamış durumda kalkmanız, o ağırlığınızın geçme süresini kısaltacaktır.

Birde yediğiniz yemekler çok ağır olmamasına dikkat edin. Sağlıklı ve vitamin ağırlıklı (Salata, Hurma gibi) yiyecekler yiyin ki, sizi daha da çok açsın ve beslesin.

11) Yemekten Sonra Kendinize Kısa bir Vakit Ayırın;

Yemekten sonraki ağırlığı üzerinizden atmak için uğraşacak hatta yapacak bir şeyler bulun. Dışarı çıkıp bir tur atmak olabilir, aileniz ile geçireceğiniz güzel bir vakit olabilir. Amaç sizin verimli vakit geçirerek rahatlamanızı sağlamak. Bu sayede iyi hissetmenize ve tekrardan ders çalışmanıza olanak sağlamak olacaktır.

Ramazanda Aile ile Vakit Geçirmek

Söyleceklerimiz bunlar arkadaşlar. Umarız bu ramazan da sizin için hem verimli hem bereketli geçer. Eklemediğimiz birkaç hususu da kısaca belirtmekte fayda var.

  • Kendinize hazırlayacağınız ders programında mutlaka mola zamanlarınız, soru çözüm vakitleriniz, deneme çözüp analiz etmeniz için gerekli süreler ve saatleri olsun.
  • Kendinizi çok fazla yormadan çalışmaya dikkat edin ki geçen vakit verimli olsun.

Ramazan Ayında Ders Çalışma Programı ile Çalışın

Sizin için hazırladığımız ve çalışmanıza bir nebzede olsun yol gösterebilecek programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Ramazan Ayında Ders Çalışma Programı İndir

Bu arada sizlere Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılır? önerisi ile GriKoç‘un da tavsiyeleri var. İzlemenizde fayda var.

Umarız açıklamalar ve önerilerimiz faydalı olmuştur. Sizlere İyi çalışmalar, Hayırlı Ramazanlar dileriz.

Aklınıza Takılan Soruları, yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu