Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

İnsanların aktif yaşamları içerisinde zorlandıkları noktalarda destek almaları elzem durumlardan bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu aşamada devreye giren rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisleri hemen her probleme karşı çözüm üretebilme şansını da insanlara sunmaktadır. İnsanların gelişmeleri ve çevreye uyum gösterebilmeleri konusunda da rehberlere ve psikolojik danışmanlara önemli görevler düşmektedir. Tabi ki bu durum mesleği seçecek olanların çalışma alanlarının da bir hayli geniş yelpaze içerisinde değerlendirilmesini etkin kılıyor.

Çalışma Alanları Nerelerdir?

Okullarda, araştırma merkezlerinde, çocuk mahkemelerinde bu hizmetin alınması olanak dâhilindedir. Nitekim rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetini sağlayan kişilerin bu noktada hangi alana eğilim gösterdikleri de önemli detaylardan bir tanesi olarak söylenebilir. Yine bunlara ek olarak farklı bölgelerde de bu mesleği icra eden insanlara ihtiyaç duyulduğu gözlemlenmektedir. Özellikle sorunlu ailelere destek anlamında da, çocukların büyüme çağında göstermiş olduğu davranış bozukluklarında da ilk devreye girmesi gereken kişilerden bir tanesinin rehberlik ve psikolojik danışmanlar olduğunu söylemek zor olmayacaktır.

Gereken Nitelikler Nelerdir?

Rehberlik ve psikolojik danışman olmak isteyen bireylerin tabi ki bünyelerinde barındırmaları gereken belirli özellikler olduğunu vurgulamak lazım. Sosyal bilimlere, akademik bilgiye, yetiştiği alanın gereksinimlere sahip olmak bu mesleği icra etmek isteyenlerin sunması gereken nitelikler arasında yer almaktadır. Bunların dışından insanların manevi yönden de kendi gelişimlerine katkıda bulunmaları elzem durumlardan biri olarak söylenebilir. Hoşgörülü olma, anlayışlı bir konumda bulunma, sabırlı ve saygılı olma da rehberlik ve psikolojik danışmanların karşılarında yer alan insanlara yansıtması gerekli olan maddeler arasında gösterilebilir.

Özellikle manen yeterli gelişimi sağlamamış olanların sorunları bulunan insanlara yardım edebilme noktasında yetersiz kalmaları sık rastlanan durumların başında gelir. Hal böyle olunca mesleki olarak pozitif bir seviyeye çıkmak isteyen bireyler de hem uygulamalar ile hem de bilgi birikimleri ile fark yaratmak zorundadırlar.

Maaşlar Ne Kadar?

Rehberlik ve psikolojik danışmanlar ile ilgili olarak en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de şüphesiz ki maaş miktarlarıdır. Bu meslek içerisinde sabit bir maaşın var olmadığı, aslına bakılacak olursa çalışma yerinin ve ne içerdiği ile alakalı olduğunun da bu noktada altını çizmek gerekiyor.

Özel eğitim merkezlerinde çalışanlar eğer büyük şehirlerde ise 1600-1800 lira, daha küçük il ve ilçelerde çalışanların 2000-2200 lira maaş aldıklarını belirtelim. Tabi ki özel sektör veya kamu olarak ayrımı yapılması gereken belirli maaş politikaları da ülkemiz için geçerli olmaktadır. Tabi ki bu mesleği kendi özel mekanlarında yapma amacını güden insanların daha fazla maaş almaları da olası sonuçlardan bir tanesi olacaktır. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık mesleğini yapmak isteyenlerin sunulan şartlar ile beraber maaş oranlarını değerlendirmeleri kariyerleri açısından da önemli ayrıntılardan olacaktır.

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir