Sağlıklı Bir Kafa Yapısı İçin Öneriler

Başarı, kişilerin yaşamları boyunca yaptıkları her işte kendilerini gerçekleştirebilme beklentilerine karşılık verebilmektedir. Hayatta başarılı olabilmek ise, kişilerin yaşamları için koydukları hedeflere erişebilme olanaklarını gerçekleştirebilme adımları aracılığı ile elde edilebilmektedir.

İnsanların bir sınavda başarı gösterebilmesi, yeni girdikleri bir işte kendilerini ispat edebilme eğilimleri, aile ve evlilik hayatlarında uzun soluklu ayrıcalıklar kazanabilmeleri gibi pek çok durumun gerçekleştirilebilme olanağı başarıyı ifade edebilmektedir. Bu bağlamda, ihtiyaç duyulan ilk şey, kafa içerisinde kurdukları durumları adım adım gerçekleştirebilme yolları olabilmektedir.

 

Öncelikli Hedefler

Bireylerin yaşamlarını iyileştirici hedefler belirlemeleri, daha sağlam adımlarla koydukları bu hedeflere erişebilmeleri ve belirli bir sıra dahilinde hayatlarını yönlendirebilmeleri son derece büyük önem taşımaktadır. Her şeyden önce sağlık durumlarına uygun olarak hedeflerine yön vermeleri de kişilerin başarılarında önemli bir sağlayıcı olabilmektedir.

Bir çocuğun öncelikli hedefi okulunu bitirmek olabilirken, bir yetişkinin öncelikli hedefi, kendisine sunulan öneri durumlarına ve seçeneklerine göre çalışma durumunu daha da iyileştirecek hedefler olabilmektedir. Bu bağlamda, kişilerin yaş ve eğitim durumlarına göre değişiklik gösterebilecek olan başarı hedefleri, öncelikli hedeflerin düzenli olarak belirlenebilmesi yolundan geçmektedir.

Erken Kalkmanın Farydaları - 2

Erken Kalkmanın Farydaları – 2

Zamanı Etkin Kullanabilme

Bireylerin koydukları hedefe ulaşabilmelerinin bir diğer adımı da zamanı verimli ve etkin olarak kullanabilme alışkanlıklarından geçmektedir. İçinde bulunulan yapı hedeflerin belirlenmesinde önemli bir yere sahip olmaktadır. Örneğin, ağır koşular altında çalışmak zorunda olan bir birey ile zamanının çoğunu kişisel eğlencesi için ayıran bir bireyin hedeflerine ulaşabilme yöntemleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir.

Başarı her bireyin yaşamına dahil etmek için çaba sarf ettiği geniş bir olgu olmaktadır. Kişilerin başarı sağlayabilmesi için sunulabilecek tavsiyeler arasında; yeni hedefler belirleme, ulaşılmak istenilen hedeflere yönelik araştırma yapma, gidilecek olan hedeflere daha önceden ulaşmış olan bireyler hakkında bilgi edinme gibi pek çok adım sayılabilmektedir.

 

Okuyarak Kazanma

Bireylerin yaşamlarında önemli bir paya sahip olan başarılı olma beklentisi, belirlenen hedeflere yönelik okuma ve araştırma yapma adımlarıyla karşılanabilmektedir. Bu bağlamda, kendini gerçekleştirebilme, daha fazla kazanma, sosyal çevresinden saygınlık görme gibi pek çok hedef beklentilerinde, öncelikli olarak okuyarak başarıyı yakalayabilmek mümkündür.

Bunların yanı sıra; spor yapma, öncelikli olarak ulaşılabilir hedefler belirleyebilme, geçmişte karşılaşılan kötü deneyimleri yalnızca yeni hedeflere ulaşabilmek için bir deneyim aracı olarak kabullenebilme, yapılmış olan hatalar karşısında kendini affedebilme gibi pek çok adım da başarı kapılarını bireylere ardına kadar açabilmektedir.

Dolayısıyla, başarılı olabilmek için, zamanı ve hayatı verimli yönlendirebilmek oldukça önemli olmaktadır.

 


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir