Sayısal Derslere Nasıl Çalışılmalı?

Sözel derslerin aksine sayısal dersleri öğrenmek için çok daha farklı yöntem ve uygulamalar gerekir. Çoğu insanın sayısal derslerde zorlanma sebebi doğru yöntemleri bilmemesidir. Sayısal derslerde önemli olan iki nokta vardır. Bu noktalar bilgi ve yaratıcılık olarak karşımıza çıkar.

Doğru sonuca ulaşmak için sözel derslerde olduğu gibi sadece bir yol yoktur. Sayısal dersler için pek çok farklı yol vardır ve sizden en kısa yolu bulmanız istenir. Size sorulanın ne olduğunu anlamalısınız. Daha sonra sorunun gidiş yönüne göre en kısa yolu tercih etmelisiniz. Elbette hangi yolun en kolay olacağını anlamak için çok pratik yapmış olmanız gerekir. Bu da özellikle matematik konuları için birbiri ile bağlantılı olan işlemlerde daha fazla yetkinlik aranması anlamına gelir. Çoğunlukla bir konuyu öğrenirken daha önceki bilgilerden de faydalanırsınız.

Sayısal Derslere Nasıl Çalışılır
Sayısal Derslere Nasıl Çalışılır

Sayısal Derslerde Anlayarak İlerleyin.

Sayısal derslerde konuların birbirleri ile bağlantılı olması ve bir sıra halinde ilerlemesi gerekir. Yani ders kitaplarındaki konu sıralaması rastgele oluşturulmamıştır. Terimlere aşina olmak için konuyu, formülleri, birimleri anlamasanız bile okumalı ve aşina olmalısınız.

Bir konuyu tam öğrenmeden daha önemli olduğunu düşünerek ilerideki konuya geçtiğinizde her iki sorunun da konusunu çözemeyebilirsiniz. Yani sayısal derslere nasıl çalışılır sorusuna verilebilecek en güzel cevap anlayarak ilerlemek olacaktır. İnternette pek çok video kaynak bulabilirsiniz. Bu kaynaklardaki soru çözme yöntemlerine bakarak kendi sorularınızı çözebilirsiniz.

Soru Çözmeyi Öğrenmeyi Öğrenin

Her derste olduğu gibi sayısal derslerde de not çıkarmak çok önemlidir. Özellikle Fizik, Kimya gibi derslerde kendi anladığınız şekilde küçük notlar bir dahaki karşılaştığınız sorularda çok faydalı olacaktır. Hatta derse aşinalığınız az ise formülleri cümleler haline dönüştürmekten, uzun uzun notlar almaktan çekinmemelisiniz.

Sayısal ders çalışma disiplini soru çözmek ile oturtulur ancak not almanın, renkli kalemler kullanmanın önemi yadsınamaz. Bir formüldeki her harfin ne olduğunu yazmalısınız. Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji dersleri için ise mutlaka bol bol çizim yapmalısınız. Bu konu çalışma evresinden sonra gelen soru çözme evresinde şekilli soruları temiz kağıda farklı renkler kullanarak çizmeli ve altına gerekli bütün formülleri yazmalısınız.

Sayısal Derslere Nasıl Çalışılır
Sayısal Derslere Nasıl Çalışılır

Soru Çözmeye Odaklanın.

Bir konu hakkında soru çözmeye başladığınızda ilk aşamalarda çözümleri uzun tutmaktan çekinmeyin. Hatta çözüme giden birkaç farklı formül var ise bu formülleri de altına yazın. Eğer o an formül aklınıza gelmediyse kitaplardan ya da internetten formüle bakmalısınız. Konu ile alakalı küçük notları da yazmalısınız. Çoğu insan bu çalışmalar içinde bocalarken motivasyona ihtiyaç duyar.

Sayısal dersler ve meslekleri hakkında araştırma yaparak kendi meslek hayaliniz ile motivasyonunuzu edinebilirsiniz. Bir süre sonra bir soru için harcadığınız zamanın kısaldığını göreceksiniz. Yapamadığınız bir soru olduğunda uzun uzun uğraşmak yerine sınav zamanındaki gibi soruyu geçip sonra göz atın. Ama size konuyu asıl öğretenin o zor sorular olduğunu unutmayın. En son biraz rahatlamış bir kafa ile baktığınızda soru size çok daha çözülebilir görünecektir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Youtube Ders Kanalları | En İyi Ders Anlatan Hocalar (YKS)

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

1 yorum

Serhat · 26 Nisan 2020 03:43 tarihinde

👍📚

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir