Sınav Dönemi En Sık Yapılan Hatalar

Sınav Dönemi En Sık Yapılan Hatalar konulu bir yazı ile yine sizlerle birlikteyiz arkadaşlar. Bu konu, belki de hayatınızda dönüm noktalarından biri olabilir. Ki genelde de öyle oluyor. E anlayacağınız üzere eğitim ve hayat olunca işin içinde pekte ciddiye alınmayacak tarafı yok demi.

Onun için bu yazıda da sizlere biraz ciddi konuştuk. Öyle olmaz ise, çocuk oyuncağı gibi davranılırsa bir anlamı olmaz zaten onca çabanın. Neyse sizlere iyi okurlar…

1) Çalışmayı Son Ay’a Bırakmak (Haliyle En Çok Yapılan)

Bakın arkadaşlar. Genellikle birçok öğrencinin ki zamanında benim de kısmen de olsa yaptığım en kötü şeydir bu. Sınava çalışmayı son aya, hatta kendine güvenen arkadaşlar son haftaya bırakmaktalar. Lütfen siz bunları yapmayın. Sınavlara çalışmak zaman isteyen, emek isteyen şeylerdir.

Bu her daim böyledir. Sonucunda bir meslek sahibi olmak istiyorsunuz değil mi? E bunun için kendinizi belli etmeniz, hak etmeniz gerekmektedir. Sizler bunun gibi küçük şeyleri başarmanız lazım ki ileride önünüze çıkacak zor şeyleri başarabilmeniz lazım.

Emin olun vakit çabuk geçiyor. Siz çalışırsanız kendinize fayda sağlarsınız. Kimsenin size faydası olmaz. Ne yaparsanız kendiniz için.

2) Az Paragraf Sorusu Çözmek

Paragraf soruları TYT sınavının en çok vakit kaybına uğratan sorularıdır. Kısacası TYT’ye giren öğrencilerin baş düşmanlarından biridir. Öğrencilerin bu sorulardan korkmalarının sebebi soruların genellikle uzun olmasıdır. Ancak emin olun soru ne kadar uzun ise o kadar kolaydır. Gerçekten çok kolay oluyor bu sorular. Çünkü size verilen süre soru başına 1 dakika. (Matematik için geçerli değil tabi 😀 ) Yani sizin bu soruları o kadar çabuk yapabilmeniz lazım ki diğer soruları çözmek için o kadar çok vaktiniz olsun. Bu sorular genellikle okuduğunu anlamaya dayalı sorulardır. E haliyle soru uzun olunca da sona geldiğin vakit başını unutuyon. Öğrenciler buralarda genellikle soruyu 2-3 defa okudukları için vakit kaybına neden oluyor onlar için. Onun için siz siz olun kısa sorulardan korkun. Uzun sorular size verilmiş bir nimettir. Bol bol paragraf sorusu çözüp, bol bol kitap okuyun. Hergün yapın kendinize bunu. Hatta gerekirse hergün 20 ila 50 arası paragraf sorusu çözüp, boş vaktinizde okuyabildiğiniz kadar kitap okuyun. Okuyun ki okumayanlar daha soruya başlamadan siz diğer soruya geçin…

3) Verimli Ders Çalışmamak

Bu sorun maalesef hiç bitmiyor öğrenciler için. Çünkü öğrenci derki bitiriyimde, biraz soru çözüp konuyu tamamamlıyım. Öyle olmuyor işte o iş. Bakın arkadaşlar, siz dersin başına oturduktan sonra o konuyu bitirmeden ve bitirmekten daha da çok o konuyu anlamadan asla ama asla kalkmayın. Çünkü diyelim ki konu 2 saate bitti. Sonra soru çözmeye başladın. Baktın ki sorular çözülmüyor. Oysa ki konuyu bitirmiştin. Konu bitmiş ancak anlaşılmamış. Sonuç bitmiş bir beden, beyin, yorgun bir vücut sanki verimli çalışmış gibi. Ve de geride kalan ve geri getirilemeyen zaman. Bakın size zararları neler oldu. Siz bu hatalara düşmemek için konuyu anladıktan sonra kalkın gidin. Yoksa sınav gününe kadar kalkamazsınız oradan.

4) Tekrar Yapmamak

Genelde kime sorarsak herkes tekrar yapar. Ancak sorun ne zaman. Hep son zamana koyarlar. Ancak son zamanda yapılan tekrarın faydası sadece son cümlesidir. Emin olun. Siz sınava çalışırken devamlı çalıştığınız konuları özet olarak bir kağıda gecirin. Hem kağıda özet olarak geçirdiğiniz için aklınızda daha kalıcı kalabilecek, hem de bir soru çözerken takıldığınız bir yer varsa onca sayfaya bakmak yerine, özetinize bakıp hemen bıkabileceksiniz. Bakın işte tekrar yapmak nelere sebep oluyormuş.

5) Az Deneme Çözmek

Emin olun az deneme çözen öğrenciden pek hayır gelmez. (Istisnalar olabilir, ancak istisnalar kaideyi bozmaz.) Çünkü deneme dediğimiz şey hem sınava benzer bir sınav niteliği taşır, hem bol deneme soru çeşitliliği demek, hem de anlayamadığınız konuların neler olduğunu girmemizi sağlar. Yani denemesiz sınava hazırlık olmaz. Hatta emin olun soru bankası almak yerine bol bol deneme çözmesi belki daha fazla katkı sağlayacaktır. Onun için siz siz olun, deneme çözmeden sınava girmeyin.

6) Zor Konuları Sona Bırakmak

Zor konular derslere göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genelde sınavlarda en çok zor konulardan soru çıkıyor ve çalışmak için zor konular en sona bırakıldığı için sınavda karşımıza çıktığı zaman hiçbir şey yapamıyoruz. Yani size diyebileceğim ya erken başlayıp hepsini bitirin. Ya da zor konuları sona bırakmayın. (İyi bir yer istiyorsanız ki hedefinizde bu olmalı, olabildiğince erken başlamak.)

7) Bazı Belli Şeylerden Fedakarlık Yapmamak

Bu bir öğrencinin en geç farkına vardığı bir sorundur. Bir hocamız bize şöyle söylemişti. “Hayatınızdan 1 yılı atın, sonuçta önünüzde çalışmak için daha uzun bir hayat olacak. Siz diyin 40, ben diyim 50 sene. Çünkü arkadaşlar, sizin şuracıkta yapmanız gereken tek şey çalışmak, telefonu, bilgisayarı, tableti, televizyonu ve benzeri birçok şeyi yaklaşık 1 yıl boyunca hayatınızda uzaklaştırmak. Çıkarın demiyorum, uzaklaştırın diyorum. Çünkü gerçekten iyi bir gelecek, çok ve verimli çalışmaktan geçer. Zaten okulda okuduğunuz için hem çalışmak zorunda değilsiniz, hem ders çalışmak için bolca vaktiniz var, hemde aileniz ve çevreniz devamlı sizi çalışmak için motive ediyor olucak. Çalışan arkadaşlar(rakipler, onlar sizin sınavda rakibiniz çünkü), her yardıma ve zor duruma koşan bir aile vs. Hepsi sizi motive eder. Öyle değil mi!!! Birde çalışmadığınızı düşünün… Lütfen arkadaşlar. Siz siz olun geçen zamanı boşa harcamayın, harcayanlar gibi zor durumda kalmayın. Unutmayın sınavın son gününe kadar vaktiniz var. Ve unutmayın ki sizin için verimli geçen 1 Yıl = Çalışma Hayatınızdaki Mutlu ömrünüz olacaktır.

8) Biliyorum Deyip Kendinizi Kandırmak

Bu konu üzerinde fazla konuşmaya gerek yok aslında. Çünkü 3.Maddede ki Verimli Ders Çalışmamakla aynı mantık. Sadece şunu ekleyebilirim sizin için; Kendinizi kandırıp boşa vakit harcamayın ki, geçen her verimli vakit size verimli ömürler kazandırsın. Yani vakit, nakittir. 😉

9) Çalışma Sistemi Oluşturmamak

Bunu yapmayıp başaran kişiler yok mu, var. Ancak istisnalar kaideyi bozmaz arkadaşlar. Bu konuyu size kısaca şöyle anlatıyım. Bu konu başlığında aslında söylenmek istenen “Programlı Çalışın“. Çünkü siz programlı çalışınca en azından yapmanız gereken şeyler bir düzen içinde, neyi ne zaman halledeceğinizi biliyorsunuz. Örneğin Programda; “Matematikten Polinomlar Konusu Çarşamba günü saat 9-11 arasında 25-5 taktiği ile(25-5 taktiği hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz tıklayınız.) Çalışılacak ve bitecek.” yazıyordur. Sizde en azından o süre içerinde kendinize verdiğiniz sözü ve oluşturduğunuz hedefi başarma gayreti içerinde olursunuz. Bitince de konu çalışma programından silinir ve hallolur. En azından 1 Konudan bir süreliğine muaf olursunuz. Güzel değil mi ya!!! Ama programlı çalışmaz iseniz, dur gidiyim ders çalışıyım, canım sıkıldı biraz dolaşayım gelip devam ederim (Bu arada çalışılanlar da unutuldu tabi), git, gez, gel, biraz televizyon izliyim sonra çalışırım, açıktım bir şeyler atıştırayım çalışırım derken gece oldu ve uyudunuz. Geçti onca gereksiz vakit. 1 Gün kaybınız ve 1 Konu eksiniz oldu. Yine size zararı olur bu durumun. Siz siz olun Programlı çalışın. Ha bazıları ders program çok disiplinli, ben rahat çalışır hallederim. Boş verin siz onları, çünkü bir işin devamlılığı kazandırır, arada bir yapılanı değil..

10) Çabuk Pes Etmek

Bu durum aslında daha çok TYT sonrasında oluyor. Çünkü sınav bitti, birçok kişi önemli sınavın AYT olduğunu unutmuş, kötü geçti, moralim bozuk diyip kendini salmış durumda. Bu gayet normal tabi. Sonuçta her zaman önemli bir sınava girmiyoruz. TYT’de ise; ya çok konu var, yapamıyorum gibi cümleler çok duyulur. İlk defa bu kadar fazla çalışıldığı için bir baskı hissediliyor. Program olmadığı için düzensiz ve dengesiz bir çalışma çabası içinde olanlar da var tabi bunların içinde. Bu böyle olmamalı arkadaşlar. Az önce de dediğim gibi; Her zaman önemli sınavlara girmiyoruz hayatta, her zaman fırsatlar çıkmayabiliyor karşımıza, her zaman müsait olamayabiliyoruz. Bunun için dişimizi sıkıp, hiç bir engelin bizi etkilememesini sağlamalıyız. Bunların üstesinden gelmeliyiz, gelmeliyiz ki başımız ağrımasın, iyi yerlere düşelim. Değil mi…

Sınav Dönemi En Sık Yapılan Hatalar Gördüğünüz gibi. İş baya ciddi. Ancak bilin ki, bir hedefiniz var ve siz o hedef için uğraşırsanız bu okuduklarınızı meydana getirme şansınız olur. Yani siz isterseniz, SEN İSTERSEN bunlar olur. Ve belki de ileride mutlu bir hayat, elinde tutabileceğin güzel bir mesleğin olur. Hayali ne güzel demi..

İnşallah Başarır ve Verimli birer Birey olursunuz..

Aklınıza takılan bir soru veya danışmak istediğiniz bir durum olursa aşağıya yazabilir ya da İletişim Sayfasından bize iletebilirsiniz. Elimizden geldikçe yardım etmeye çalışırız.

Kolay Gelsin.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   İyi Bir Gelecek İçin Feda Etmeniz Gereken 7 Şey

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

10 yorum

ışık · 19 Aralık 2017 18:00 tarihinde

merhabalar hocam ben turızm ve otelcılık okuyorum suan lısede ve halıyle zevk aldıgım meslegı yapmak ıstıyorum ılerı de ve turızm otelcılık ısletmecılıgı okumak ıstıyorum,ayrıca suan ıstanbulun en ıyı otellerınden bırınde calısıyorum yanı hem okuyup hem calısıyorum bu sene halıyle cok verımlı calısamıyorum puanlar dusuk evet ama sınav kaygım ınanılmaz var zaman az kaldıgı ıcınde yapamayacak gıbı hıssedıyorum ne dusunuyorsunuz ?

  Emre · 19 Aralık 2017 19:40 tarihinde

  Merhaba Işık. Öncelikle senin bu sınav kaygısını yok etmen lazım. Buna bir çözüm önerisi olarak bence bir çalışma programı hazırlamalısın. Bu çalışma Programı senin okul ve iş saatlerine uygun olmalı ki aksamalar olmasın. Hayalinde olan ve gitmeyi düşündüğün Üniversitenin Bölümünün Puanlarına bak. Bu puan için hangi derslerden ne kadar yapabilirsin ona bak. O konular ve dersler üzerinde yoğunlaş. Bu sayede üzerinden büyük bir yük kalkar. Umarız Faydalı olmuştur. Eğer başka türlü bir sorunun varsa bize iletişim sayfamızdan da ulaşabilirsin. Başarılar dileriz.

   ışık · 19 Aralık 2017 22:33 tarihinde

   hocam sosyal medya hesabı kullanmadıgım ıcın ulasamıyorum her hangı bır numara var mı sıze ulasabılecegım

   Emre · 20 Aralık 2017 07:39 tarihinde

   Bu yoruma kayıtlı olan mail adresini kontrol edersen oradan yardımcı olmaya çalışırım.

rukiye · 17 Aralık 2017 22:06 tarihinde

hocam ben başarmak istiyorum ama bir türlü yapamıyorum kafam sürekli başka yerlere kayıyor ne yapacağımı biliyorum ama uygulayamıyorum ne yapmalıyım

  Emre · 17 Aralık 2017 22:56 tarihinde

  Merhaba Rukiye. Anladığım kadarıyla senin sıkıntın dikkat dağınıklığı ve odaklanamama. Bu her türlü konuda sıkça olan bir durumdur. Bunun çözümü tamamen senin elinde. Kafan farklı konulara gidiyor, ders çalışıyorken, birden farklı bir konu çıkıyor ve onla ilgileniyorsan vb. dikkat dağınıklığı oluyorsa dikkatini dağıtacak herşeyi çevrenden çıkar. Telefon, ses, başka türlü uğraş gerektiren şeyleri kendinden uzak tutup çalışmaya çalış. Belki biraz faydalı olur bu durum.
  Eğer başka türlü bir sorunun varsa bize iletişim sayfamızdan da ulaşabilirsin. Umarız Faydamız dokunmuştur. Başarılar dileriz.

melike · 9 Ekim 2017 09:29 tarihinde

Hocam ben genellikle turkce sorusu çözüyorum ama denemeye gelince yapamiyorum 20 netin üzerine çïkamıyorum ne yapmalïyım

  Emre · 9 Ekim 2017 21:34 tarihinde

  Merhabalar Melike, Denemeden kastın Türkçe denemesi olsa gerek. Deneme çözdüğün vakit onu analiz et. Yanlışların hangi konudan. Onu bil. Örneğin dil bilgisi ise otur dil bilgisi üzerine çeşitli sorular çöz. Paragraf vs. ise; hergün belli saatlerde kitap oku, günlük yaklaşık 50 yada 100 soru çözmeye çalış. Ve 2-3 günde bir Türkçe denemesi çöz. Ama bunu program hâline getirmeye çalış ki bir faydası dokunsun. İnşallah bir faydasını görürsün. Kolay gelsin.

Zozan · 3 Ekim 2017 13:19 tarihinde

Hocam bana nasıl çalışmamı söyleye bilirmisiniz

  Emre · 3 Ekim 2017 21:55 tarihinde

  Merhaba Zozan. Yukarıda yazılı olan maddelere tek tek uymaya çalışırsan sana yardımcı olacaktır. Ancak başka yardım istersen elimden geldikçe olmaya çalışırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir