SavaşlarTarih

Sırpsındığı Savaşı

Sırpsındığı Savaşı

1364 yılında gerçekleştirilen Sırpsındığı Savaşı, Osmanlı tarihi açısından tezahürü oldukça büyüktür. Macar, Sırp, Bulgar krallıkları ve Eflak prenslikleri arasında yapılan savaş, Osmanlı Devletinin balkanlardan atmak için yapılmıştır.

Rumeli de ilerleyişi hızlanan Osmanlı’ya dur demek için hazırlanan haçlı ittifakının başına Macar Kralı Layoş bulunuyordu. Papa 5. Urban’ın topladığı ordunun yapacağı Sırpsındığı Savaşı, Osmanlı üzerine yapılacak ilk haçlı seferiydi.

Sırpsındığı Savaşından Önceki Durum

Savaş Öncesi Durum

Sultan Murat, haçlı ittifakının birleştiğini duyduğu sırada Karabiga’nın fethiyle uğraşıyordu. Sırpsındığı Savaşı için lalası Şahin Paşa’yı görevlendiren Sultan Murat, haçlı ordusunu yıpratmak istiyordu. Fakat bu sırada haçlı ordusunun Edirne’ye gelmesine iki günü vardı ve kesin zafer bekliyorlardı.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Türklerin Yaptığı En Büyük Savaşlar ve Milletler

Haçlıların bu beklentileri onları fazla cesaretlendirmişti. Bu cesaret üzerine zafer sarhoşluğu yaşayan ve uyuklayan haçlı ordusunu gören Şahin Paşa’nın görevlendirdiği Hacı İlbey, planlarını yapmaya başlamıştı bile. Bu tedbirsizliği ağır ödeyeceğini bilmeden uyuklayan haçlı ordusunu büyük bir son bekliyordu.

Sırpsındığı Savaşı Haçlıların Durumu

Planı üzerine geceyi bekleyen Hacı İlbeyi, Sırpsındığı Savaşı için sayısı az olan askerlere ikişer meşale verdi. Bunun amacı gece karanlığında haçlılara fazla sayıda asker olduğunu göstermekti. Beklemedikleri bir anda mehter marşıyla uyanan haçlılar duruma oldukça şaşırmıştı. Korku ve panik haçlılarda karışıklığa neden olmuştur.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Pasinler Savaşı Hakkında, Nedeni, Sonucu, Önemi Nedir?

Beklenmedik anda ve mekânda saldırıya uğrayan haçlılar kaçışmaya başlamıştı. Korkudan kaçan askerler Meriç Nehri’ne atlasa da boğularak ölmüşlerdi. Kaçıp kurtulmayı başaranları ise Hacı İlbey yakalayarak öldürmüştür. 30 bin kişilik haçlı ordusu az sayıdaki Osmanlı ordusuna utanç içinde yenilmişlerdir. Sırpsındığı Savaşı da böylelikle unutulmaz bir savaş olarak tarihe geçmiştir.

Sırpsındığı Savaşının Sonuçları

Sırpsındığı Savaşının Sonuçları

Sırpsındığı Savaşı, haçlılara karşı yapılan ve kazanılan ilk savaş olduğu için tarihsel açıdan önemi büyüktür. Avrupa’ya doğru buradan ilerlemeyi düşünen Sultan Murat, Edirne’yi başkent yapmıştır. Makedonya fethi ve Trakya topraklarının Osmanlı’ya geçişi Sırpsındığı Savaşı ile hız kazanmıştır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Talas Savaşı ve Türklerin İslamiyet'i Kabulü (751)

Savaş sonunda 10 bin kişiden 1000 kişi kaybeden Osmanlı’ya karşı 30 bin kişiden 8000 kişi kaybeden haçlı ordusu bulunuyordu. Sırpsındığı ismi ise oldukça manidardır. Osmanlı adı Sırpların kırıldığı savaş anlamına gelmektedir. Ayrıca Bulgar krallığı Osmanlı himayesine girmiş ve vergi vermeyi kabul etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu