Soru Sor

Soru Sor sayfamız, sizlerin aklına takılan ve yanıt bulunamayan YKS, TYT, AYT ve TDT Sınavları Hakkında soruların yanıtlarını birlikte bulmak için açılmıştır. Soru Sor sayfası sayesinde, Üniversiteye Hazırlık, Eğitim, YKS ve Üniversiteler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular hakkında aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

Üniversite Sınavı, Üniversite Bölümleri, Net Hesapları, Puan ve Sıralamalar, Ders Notları, Deneme Sınavı Analizleri gibi aklınıza takılan birçok konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bu durum sizlere bu yolda Rehberlik etmek gibi olacak. Hem bu sayede sizlerde bilinçli bir şekilde yolunuza devam etmiş olacaksınız.

Aklınıza takılan soruları ayriyeten sayfamızda da aratıp, sizler için hazırlanmış olan içeriklerden bulabilirsiniz. Hem bu sayede sorunuza daha hızlı yanıtta bulmuş olacaksınız.

Hala bekliyor musun? Haydi durma aşağıda yer alan yorum yapma bölümü aracılığıyla sende ÖSYM ve YÖK’ün hazırlamış olduğu YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Hakkında aklına takılan sorunu sor.

Sorularınızı Yorum Kısmına yazarak yanıtlarınızı bekleyebilirsiniz.

Not: Gerçek mail ve Kullanıcı Adı olamayanların soruları yanıtlanmayacaktır.

20 Yorum

 1. Merhaba sözel başarı sıralamam 320 bin okul öncesi öğretmenliği kazanma şansım var mı?

  1. Merhabalar Nehir, 320 bin sıralama geçen yıla baktığımız zaman en son okula baktığımızda 299 bin almakta. Yani senin isteğin 20 bin geride durmakta. Ancak bu giremeyeceğini göstermez. Çünkü kontenjanı dolduran son öğrencidir sıralama. Belki kontenjan boşluğu olur, sen girersin ona da. Sonraki yıl sıralaması da 320 bin olur. Öyle düşünebilirsin. Sen kendine sıralamana da uygun bir liste hazırla, listeni dene, tecrübeli hocaların ile tartış, bu sayede verimli bir karar verebileceğini düşünüyorum. Başarılar dilerim.

 2. Geçen yıl yerleştim ama gitmedim yani obpem kırık buna rağmen geçenki tyt puanımı kullanıp ayt ile birlikte lisans bölümü tercih edebilir miyim?

  1. Merhabalar, dediğiniz gibi geçen yıl yerleşipte giriş yapmadıysanız OBP puanınız yarıya düşer. Eğer TYT’den 200 puanın üstünde iseniz, geçen yılki puanınızı, bu yıl ki AYT ve YDT puan türlerinden almış olduğunuz puanlar ile kullanabilirsiniz.
   Hatta bu yılda TYT’ye girerseniz yüksek olan TYT puanınızı kullanabilme hakkına da sahipsiniz. Bu sayede AYT ve YDT puan türlerinden biri ile geçerli bir not alırsanız, Lisans bölümleri için tercih hakkınız olacaktır.

 3. Merhaba kardeşim bu sene universite sınavına girecek . Gözlük takiyor . Kimlikteki fotoğrafı gözlüksüz sınavda sıkıntı olurmu yoksa değiştirmemiz gerekir mi

  1. Merhabalar. Bildiğimiz ve araştırdığımız kadarıyla bir şey demiyorlar. Sıkıntı yaşamamanız gerekli yani.

  1. Tercih için kullanacağınız puan türü, OBP’li puan olduğu için, büyük bir ihtimal AYT için hesaplanabilir olacaktır.

 4. merhaba ben 2019 yks de ılk ve acıl yardım bolumune yerlestım ama bazı nedenlerden dolayı kaydımı sıldırmek zorunda kaldım ertesı yıl 2020 yks ye gırdım ve barajı gecemedım bu senede 2021 yks ye gırcem okul puanım yarıya dusermı ?

  1. Merhabalar Hüseyin. Eğer yürürlükte ve son durumda bir değişiklik yoksa okul puanın zaten ilk tercih yaptıktan sonra zaten işlenmiş olur. Yani bir sonraki sene tekrar kullanmaya kalkarsan yarıya düşecektir.

 5. merhaba 11 sınıfım ve nasıl bir düzen kuracam bilmiyorum yardımcı olur musunuz?
  ve sayfanız çok güzel ok yararlı çok teşekkür ederim

  1. Merhabalar. Hemşirelik bölümü sayısal bir bölümdür. Bundan dolayı tercih yaparken sayısal türünden bir puana ve sıralamaya sahip olmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse; Medipol Üniversitesi Hemşirelik Bölümü %50 Burslu için bakalım;
   2020’de yerleşen bir adayın Yerleştiği Puan: 311,31402 , Yerleşme Sıralaması; 228.122 ‘dır.
   – Bu sırlama ve puan için aldığı Net’ler;
   TYT Türkçe (40 soruda) 23,1
   TYT Temel Matematik (40 soruda) 15,0
   TYT Sosyal Bilimler (20 soruda) 9,3
   TYT Fen Bilimleri (20 soruda) 9,2
   AYT Matematik (40 soruda) 19,0
   AYT Kimya (13 soruda) 6,1
   AYT Fizik (14 soruda) 3,1
   AYT Biyoloji (13 soruda) 5,1

   olarak görebilmekteyiz. Ki sayısal bir bölüm olduğu ve sayısal üzerinden puan aldığı içinde mecburen sayısal kısımdan bir puan yapabilmiş olmalıyız. Yoksa hiç yapmaz isek çok düşük belki tercih için yeterli bir puan ve sıralama yapamayabiliriz.

   – Özel Üniversite ya da Devlet Üniversitesi tercih için bir fark yaratmamaktadır. Yeter ki istenen üniversite için gerekli koşulları sağlayın.

   Umarım yardımcı olabilmişizdir. Başarılar dileriz.

 6. Merhabalar gıda başta olmak üzere pek çok sektörde ihracat gerekirse ithalat yapmak istiyorum, ama hangi bölümü seçeceğim bilmiyorum. Uluslararası ticaret – Uluslararası isletme ve ticaret – işletme – iktisat  hangi bölümü sevmeliyim acaba ve farkları nedir? Teşekkürler

  1. Merhabalar. Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Şu şekilde söylemek konuyu özetleyecektir ve size yardımcı olacaktır umarım. Birkaç maddede sıralayalım;
   – Öncelikle bu konuda kendinizi geniş bir sorguya çekip tanımanızda fayda var. Ben kimim, neler yapabilirim, sevdiğim dersler, konular nelerdir?, ben uzun yıllar bu işi yapabilir miyiz? Kendimi bu konuda geliştirebilir miyim? gibi gibi sorular sorup, kendinizi tanımalısınız mutlaka.
   – Meslek seçimi konularında bilmek gereklidir ki, hangi mesleği seçerseniz seçin, mutlaka ama mutlaka kendinizi ekstradan da geliştirmelisiniz. Sizin tercih etmeyi düşündüğünüz meslek dalları birçok kişi tarafından çok fazla tercih edilmekte. Onun için eğer bir fark göstermek istiyorsanız diğerleriyle, seçseniz dahi farklı olacak başka şeylerde eklemelisiniz kendinize. En azından diğer sadece diploma kazanmak için gidenlerden olmazsınız. Her şey diploma değildir çünkü.
   – Diğer bir durum ise hangi mesleği seçerseniz seçin, hepsi ithalat ve ihracat ile ilgili konulara az çok hakim bölümler. Tabi Uluslararası İşletme ve Ticaret bölümü bize göre bir tık önde durmakta. Çünkü hem uluslar arası ticari durumlara hakim oluyorsunuz hem de bu konuda işletme yetkisine yani yönetimi konusunda da bilgi sahibi oluyorsunuz. Zamanla işin içinde olduğunuz taktirde, hem işlem basamaklarını görecek, hem de kendinizi geliştirdikçe ki bu en önemlisi zaten, istediğiniz birçok konuya hakim olacaksınız diye düşünüyoruz.

   Unutmayın, hangi bölümü seçerseniz seçin (tabi en önemli kriter sizin hangisine daha yatkın olduğunuzu bilip de seçmeniz olacaktır) kendinizi geliştirdiğiniz taktirde size açılmayacak ve başarılı olmanız engel olacak pek çok kriter önünüzden kalkmış olacaktır.

   Umarım yardımcı olmuşuzdur. Saygılarımızla.

 7. Ders çalışma programı oluşturamıyorum, kendi vaktimi değerlendiremiyorum, bu konuda neler önerirsiniz?

  1. Bu konuda sitemizde Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? başlıklı bir içerik mevcut. Onu incelerseniz size yardımcı olacaktır. Aklınıza takılan tekrar bir soru olursa da çekinmeden oradan da yorum yaparak sorabilirsiniz.

 8. Merhabalar öncelikle sizi yeni keşfettim ve gerçekten güzel yazılarınız bilgileriniz var. Soruma gelecek olursam ben sözel öğrencisiyim Türkçe öğretmenliği istiyorum ve nasıl çalışacağım konusunda fikrim yok. Bugün ders çalışırken bir güne üç ders koyuyorum neyse Türkçe çalıştım bitti matematiğe geçince yorulduğumu farkettim başka derse çalışayım dedim hiç bir şey anlamadım saat 12 de derse oturdum sizce matematiği sabah erken saatlerde mi halletmeliyim nasıl bir yol izlemeliyim genel olarak yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  1. Değerli ve faydalı yorumunuz için gerçekten çok teşekkür ederiz. Konu hakkında ise mailiniz üzerinden sizlere geri dönüş sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu