Sözel Derslere Nasıl Çalışılmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sözel dersler her ne kadar okuyunca hemen anlaşılan ve kolay yüksek puan alınan dersler gibi görünse de uzun vadede kalıcı bilgi edinme bakımından sıkıntılı bir derstir. Yani akılda kalması en zor derslerin sözel derslerde olduğunu söyleyebiliriz. Bunda derslerin nasıl öğretildiğinin büyük bir önemi vardır ve öğrencilerin ders çalışma yöntemleri de etkilidir. Peki ya Sözel Derslere Nasıl Çalışılmalı?

Anlatarak Çalışın

Sözel derslerin akılda kalması için sanki birine anlatıyormuş gibi çalışılması önerilir. Bu yöntem ders sırasında daha iyi bağlantılar kurmanızı sağlar. Dolayısıyla kendi yorumunuzu kattıkça akılda kalıcılık da artacaktır. Ezbere gitmeden sınavda yorum gücünüzü kullanarak çözüm getirebilirsiniz.

Derste Not Alın Evde Temize Geçirin

Dersin akılda kalmasını sağlayan en iyi yöntemlerden biri ders sırasında not almak ve evde bunu temize geçirirken bir kere daha yazmaktır.

Derste Sorular Sorun  

Sözel derslerde başarılı olmanın yolu doğrudan katılımla sağlanabilir. Yani çalışmalardan önce derste anladıklarınız çok önemlidir. Bu nedenle ders sırasında sorular sormanız, gerekirse tartışma konuları bulmanız önerilir.  Bu durum bazı öğretmenlerin hoşuna gitmese de kendi öğrenmeniz açısından en doğal hakkınız olduğunu belirtmek gerek. Örneğin tarih dersindeyseniz ve öğretmen size sadece tarihleri ezberlemeniz ve olayların arka planını araştırmadan özet geçmenizi istiyorsa muhtemelen yetiştirmesi gereken müfredat vardır ve yüzeysel şekilde anlatıyordur. Bunu kendiniz kırabilirsiniz. Sizin dersi anlamanız öğretmenin müfredatından daha önemlidir.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir