Sözel Derslere Nasıl Çalışılmalı?

Sözel dersler anlaşılması kolay gibi görünse de akılda kalması zor derslerdir. Peki sözel derslere çalışmayı nasıl daha rahat ve akılda kalıcı hale getirebiliriz? Elbette ki bir derse nasıl çalışılacağı konusunda her öğrenci kendi kararını verecektir. Kimi öğrenciler duyduklarını, kimileri ise gördüklerini daha kolay hatırlar. Bu yüzden sözel derslere nasıl çalışılır sorusunu sormak yerine en hafızamızı ne şekilde daha etkili kullanabileceğimiz hakkında fikir edinmemiz gerekir.

Sözel Derslere Nasıl Çalışılır

Sözel Derslere Nasıl Çalışılır

Konuyu Hiç Bilmiyormuş Gibi Çalışmaya Başlayın.

Bir konuyu öğrenmeye başladığınız andan itibaren beyniniz geçmişteki bilgileri tarayarak bağlantılar kuracaktır. Bu bağlantılar ne kadar güçlü ise derse olan aşinalığınız o kadar fazla olacaktır. Ancak bu o dersin o konusunu bildiğinizi göstermeyecektir. En basit konuyu bile tüm ayrıntıları ile derinlemesine çalışmanız gerekir.

Sözel dersler için dinlemeye başlamadan önce dahi mutlaka kaynaklara göz atıp başlıkları okumalı ve görselleri incelemelisiniz. Dersi çalışmaya okuyarak başlamalısınız. Önemli gördüğünüz yerlerin altını çizmeli ve notlar almalısınız.

Konuyu bu çalışmanın hemen üstüne test çözerek pekiştirmelisiniz. Testi kontrol edip yanlışlarınızı bulmalı ve eksik konuların üzerinden geçmelisiniz. Bu şekilde bir 50 dakikalık çalışmadan sonra mutlaka kısa bir ara vermelisiniz. 4 defa 50 dakikalık çalışma üzerine verdiğiniz ara en az 30 dakika olmalıdır. Bu süresi belirlenmiş çalışma sistemi her konu ve her çalışma stili için geçerlidir.

Sözel Derslere Nasıl Çalışılır

Sözel Derslere Nasıl Çalışılır

Sözel Derslerde Öğrenmeyi Kalıcı Hale Getirin.

Derste neler öğrendiğinizi, derse ne kadar hâkim olduğunuzu tartmak için bir kağıda konu hakkında bildiklerinizi yazın. Daha sonra kaynağa göz gezdirerek eksik ya da yanlışlarınızı karşılaştırın. Bu şekilde hem kendi notlarınızı, özetinizi hazırlamış olacak hem de eksik ya da yanlış bilgileri tekrarlamak yerine sağlam bir bilgi birikimi katacaksınız.

Sözel dersler ile ilgili en çok şikayet edilen konu; çabuk unutulması. Bu duruma engel olmanın en güzel yolu ise zamana yayarak çalışmaktır. Mutlaka haftalık ders tekrarları yapmalısınız. Dersleri hayatınıza katmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunun için sözel dersler ve meslekleri hakkında bilgi sahibi olarak kendinize bir motivasyon oluşturabilirsiniz. Sözel bir ders en iyi anlatılarak öğrenilir. Kendi notlarınızı çıkarırken bunu sağlıyor olsanız bile bir konuyu birine ya da kendi kendinize anlattığınızda bu çok daha kalıcı olacaktır.

Sözel Derslere Nasıl Çalışılır

Sözel Derslere Nasıl Çalışılır

Sözel Dersleri Eğlenceli Hale Getirin.

Tekrar etmenin önemine değinmiştik. Bunu eğlenceli hale getirmenin yolları da var. Kendi ses kaydınızı almak bu yollardan biri olabilir. Daha sonra boş zamanlarda bu kayıtları dinleyerek derse hakim olabilirsiniz. Özellikle üniversiteye hazırlanan öğrenciler için YKS Sözel Dersler açısından bu yöntem çok faydalı olacaktır.

Ezber yapılması gereken pek çok konu ile karşılaşacağınız için mutlaka kodlama yapmanız gerekecektir. Bir olayı hikayeleştirerek kodlayabilirsiniz. Kelimeler arasında bir müzikal uyum yakaladığınızda söz gruplarını, tarihleri kodlamak çok daha zevkli hale gelecektir. Özellikle görme duyusunu da aktif ederek şemalardan, kavram haritalarından ya da diğer görsel malzemelerden de faydalanabilirsiniz.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Pişman Olmanıza Neden Olabilecek Şeyler

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir