Telefon Kullanımını Azaltmak (Öneriler, Tavsiyeler, Uygulamalar)

Eğer çevrenizdeki insanlardan daha fazla telefon kullanıyorsanız, belki de telefon kullanımını azaltmanın vakti geldi de geçiyor demektir. Yapılan araştırmalar, İngilizlerin yüzde 62’si telefonla vakit geçirmekten nefret ediyor. Bu içerikte telefon kullanımını azaltmak için birtakım önerileri bulabilirsiniz.

Bildirimleri Kapatın

Tek bir bildirimi kontrol etmek, saatlerce telefonun başında kalmanızı mı sağlıyor? Eğer durum böyleyse, yalnız değilsiniz. Dünyada birçok kişi aynı durumdan şikâyetçi. Eğer tüm gereksiz bildirimleri kapatırsanız, bu durumla daha az karşılaşabilirsiniz. Telefonunuzun sesli bildirimlerini kapatmak bile size önemli faydalar sağlayacaktır. Böylelikle telefonunuza bir bildirim geldiğinde yarım saat telefon ekranına kilitlenmekten kurtulup telefon kullanımınızı azaltabilirsiniz. Kısacası bildirimleri kapatmak telefon kullanımını azaltmak için en iyi yollardan biridir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Telefonu Ne Kadar Kullandığınızı Öğrenin

Eğer telefon kullanımını azaltmak istiyorsanız, acı gerçekler ve kahreden istatistikler bu konuda size yardımcı olabilir. Android telefonlar için QualityTime ve iPhone için Moment isimli uygulamalar, size cep telefonunuzu ne kadar ve ne sıklıkta kullandığınızı söyleyecek. Bu uygulamaların belirli bir limiti geçtiğinizde sizi uyarmasını sağlayacak özel bir alarm sistemi de bulunuyor.

Telefonsuz Saatler

Yemek masasında, banyoda veya sinemada telefonunuza ihtiyacınız yoktur. Gün içerisinde telefonsuz zaman dilimleri oluşturun. Özellikle bu zaman dilimlerini başka bir işle meşgul olduğunuz saatlere denk getirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Örneğin işten geldikten sonra birkaç saat boyunca telefonunuzu uçak moduna alabilirsiniz. Bu zaman diliminde yemek yapmakla veya dışarı çıkmak üzere hazırlanmakla meşgul olursunuz. Bundan dolayıdır ki telefonunuzu kontrol etme ihtiyacı duymayacaksınız.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Sanat Felsefesi: Kavramlar ve Düşünürler Nelerdir?

Telefonu Alarm Olarak Kullanmayın

Telefonunuzu yatak odanıza almayın bile. Kaçımız telefonun alarmını kurduktan sonra sosyal medya hesaplarımızı veya maillerimizi kontrol etmiyoruz? Peki, kaçımız telefonun alarmını kapattıktan sonra ilk iş olarak telefonumuza bakmıyoruz? Telefonu yatak odasına hiç sokmamak, bu çekime engel olmaktadır.

Teknoloji Molaları Verin

Saydığımız tüm yöntemleri denediyseniz ve hala telefonunuzda çokça vakit geçiriyorsanız, elektronik aletleri kullanmaya kısa bir ara vermeniz gerekebilir. Telefon kullanımını azaltmak için en etkili yollardan biri de teknoloji araları vermektir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   PDF Arşivi | En Kapsamlı YKS TYT AYT PDF Arşivleri

Telefonunuza bir dakikalığına bakın ve tüm bildirimlerinize bir göz atın. Bundan sonra alarmınızı 15 dakika sonrası için kurun ve telefonunuzu ekran size bakmayacak şekilde istediğiniz bir yüzeye koyun. 15 dakika sonra alarm çaldığında tekrar bildirimlerinize bakın ve telefonunuzu aynı şekilde koyup alarmınızı 15 dakika sonrası için kurun. Telefonun ekranının size bakmaması, üzerinizdeki stresi de azaltacaktır. Bu işlemi, telefona bakma ihtiyacı duymayıncaya kadar tekrarlayın.

Telefon aralarınızı her hafta 5 dakika daha uzatın. Zamanla telefonunuza bir saat boyunca bakmayacak kıvama gelecek ve bundan bir rahatsızlık duymayacaksınız. Bu yöntemi arkadaşlarınız ve aileniz ile de paylaşarak onlara da yardım edebilirsiniz.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

1 yorum

Metaren · 3 Eylül 2018 21:49 tarihinde

Alarm sistemini denemek lazım, gerçekten işe yarayabilir. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir