EğitimRehberlik

Test Çözme Teknikleri – Etkili ve Hızlı Teknikler

Test çözme teknikleri, Üniversite sınavlarına, okul sınavlarına, yazılı sınavlara, deneme sınavlarına ve daha birçok sınav türünde işimize yaramaktadır.

Soru çözerken, öğrencinin test çözme teknikleri konusunda bilgi sahibi olması ve çok fazla pratik yapmış olması gerekmektedir. Şimdi, daha iyi anlaşılması için test çözme tekniklerini maddeler halinde sıralayalım ve bu test çözme teknikleri nelerdir birlikte bakalım.

Tavsiye Yazı: Ders Notları PDF İndir (YKS-TYT)

Bu arada bilgi olarak aklınızda bulunsun. Sınavlarda ki en önemlisi olan YKS Sınavındaki Soruların zorluk derecelerindeki dağılım bu aşağıdaki tabloda göründüğü gibidir.

Haliyle de eleyici sorular %10’luk dilimde olan çok zor sorular oluyor. Bunları bilmekte fayda var.

 Zorluk DerecesiTestteki Yüzdesi
1Çok Kolay%10
2Kolay%20
3Normal%40
4Zor%20
5Çok Zor%10
Sınavlardaki Soruların Zorluk Derecesi Dağılımları

Test Çözme Teknikleri Nelerdir?

1) Test çözmeden konuları iyi öğrenin
2) Farklı kaynaklardan soru çözün
3) Çok fazla soru çözün
4) Sorunun tamamını okuyun
5) Soruları çözerken süre tutun ve hızlı çözmeye çalışın
6) Bol bol kitap okuyun ve paragraf sorusu çözün
7) Turlama tekniğini kullanın
8) Uzun soruları atlamayın, test çözme teknikleri kullanın
9) Sayısal sorularda mutlaka kalem kullanın
10) Yanlış olduğunu bildiğiniz cevapları ortadan kaldırın
11) İlk yaptığınız şık genellikle doğru olandır, her zaman değil tabi..
12) Eksik olduğunuz konuların soruları üzerinde emin değilseniz çok durmayın
13) Sorularda verilenlere mutlaka dikkat edin
14) Sorulara ön yargılı yaklaşmayın
15) Sorudaki önemli yerlerin altını çizin
16) Mutlaka çözdükten sonra soruları kontrol edin

1) Test çözmeden konuları iyi öğrenin

Test çözmeden konuları iyi öğrenin - Test Çözme Teknikleri
Test çözmeden konuları iyi öğrenin

Öğrenilmemiş konuların testlerini çözmeye çalışmak, yüzme bilmeden denize girmeye benzer. Lakin bir fark var, denizde yüze yüze öğrenirsiniz, ancak test çöze çöze konuları öğrenemezsiniz. Her daim bir sıkıntı çıkacaktır karşınıza.

Konuyu iyi kavrayıp hatta farklı kaynaklardan da yardım alarak çalışıp, daha sonra test ve soru çözmeye başlarsanız, bu durumun ne kadar faydalı olacağını göreceksiniz.

Unutmadan; konusunu bitirdiğiniz ders için peşinden hemen test çözün ki, öğrendiğiniz bilgiler uçup gitmesin.

2) Farklı kaynaklardan soru çözün

Farklı kaynaklardan soru çözün
Farklı kaynaklardan soru çözün

Farklı kaynaklardan çalışmak demek, farklı fikirler ile oturup sohbet etmeye benzer. Size bu durum farklı bakış açıları kazandıracaktır. Farklı görüşler kazandıracaktır. Bu durum karşınıza çıkan zorlukların üzerinden gelmenize olanak sağlayacaktır.

Yani farklı kaynaklar, farklı testler, farklı sorular demektir. Biri a+b der, diğeri c+d; fakat ikisi de aynı çözülürken, görmeyen biri anlayamaz. Ancak farklı kitaplardan yardım alan öğrenciler bu durumun farkına varıp, bunu öğrenmiş ve kolaylıkla üstesinden gelirler.

3) Çok fazla soru çözün

Çok fazla soru çözün
Çok fazla soru çözün

Bu konu aslında size zor gibi ya da zaten biliyoruz gibi gelebilir. Ama emin olun bunu öğrencilerin yaklaşık %87’si yapmıyormuş. Onlar sadece ellerine gelen soruları ya da zorla kendilerince soru çözüyorlar.

Ancak aslında o %13’lük kısımda olanlar varya işte, onlar programlarının ve çalışmalarının çoğunu soru çözerek geçiriyorlar. Ki bu da onlar için öyle güzel bir aktivite ki, her soru tarzını görüp, karşılarına çıkabilecek soruları öğreniyorlar.

Bir süre sonra artık kendileri değil elleri soruyu çözmeye başlıyor çünkü zaten daha önce ona benzer bir soru çözmüş oluyorlar.

4) Sorunun tamamını okuyun

Sorunun tamamını okuyun
Sorunun tamamını okuyun

Bu sorun maalesef ki birçok öğrenci tarafından yapılmaktadır. Öncelikle soruyu okumadan daha önceden çözdüğü sorulara benzeterek soruyu çözer ve şıklarda da benzer bir cevabı bulduğu an işaretleyip geçer.

Lakin soruyu çözerken böyle bir durumu asla siz yapmayın. Çünkü soruda ki verilenler ve istenen farklı olabilir.

Soruyu çözerken öncelikle mutlaka soruyu tamamıyla okuyun daha sonra sorunun verilenler kısmına geçip ne yapılmasını bildiğiniz için gerekli adımları yapabileceksiniz. Bu sayede istenilenleri de hızlıca bulup soruyu çözebileceksiniz. Dediğimiz gibi, siz dikkat edin ve bu hataya düşmeyin.

5) Soruları çözerken süre tutun ve hızlı çözmeye çalışın

Soruları çözerken süre tutun ve hızlı çözmeye çalışın
Soruları çözerken süre tutun ve hızlı çözmeye çalışın

Bu durum size soruları ne kadar sürede ve nasıl çözdüğünüzü gösterecek ve bu sayede sizde sizin için gereken önlemi alacaksınız. Bazı soruları çözmenin birkaç saniye sürdüğünü görürken, bazılarının birkaç dakika sürdüğünün farkına varacaksınız.

Böylelikle YKS Sınavında, okul sınavında ya da kendiniz test çözerken süreyi kendinizce kontrol edebileceksiniz. Ayrıca hızlı çözeceğiniz içinde eliniz hız kazanmış olacak.

6) Bol bol kitap okuyun ve paragraf sorusu çözün

Bol bol kitap okuyun ve paragraf sorusu çözün
Bol bol kitap okuyun ve paragraf sorusu çözün

Bu başlık size belki sözelciler yapsın bunu, benimle ne ilgisi var gibi bir düşünceye koyabilir. Ancak emin olun size faydasını zamanla göreceksiniz.

Kitap okumak, çözeceğiniz soruları daha hızlı anlamanıza ve soruları çözmek için fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Ayriyeten anladığınız soruyu yanlış yapma olasılığınız az olacaktır. Bu sayede yapacağınız sorular doğru olabileceğinden olumlu bir sonuç elde edeceksiniz.

Bol bol paragraf sorusu çözerek de elde ettiğiniz okuma becerinizi uygulamalı olarak kullanıp ilerleme kat edebilirsiniz. Sonuçta okumak değil de, okuduğunu anlamak önemli olan.

Unutmadan; Uzun paragraf soruları gözünüzü korkutmasın, sonuçta ortalama her soruya düşen bir süre miktarı olduğu için uzun olan paragraf soruları çok yüksek ihtimalle en kolay olan sorular olmaktadır.

7) Turlama tekniğini kullanın

Turlama tekniğini kullanın
Turlama tekniğini kullanın

Turlama tekniği, teste başladıktan sonra yapılamayan soruları ve oluşabilecek vakit kayıplarını önlemek için kullanılan bir taktiktir.

Bu teknik, test çözme teknikleri başlığı altındaki vakit kazancı olarak en güzel alternatiflerden ve bilinmesi gereken işlerden biridir.

Turlama tekniği ile yapabildiğiniz konuları ve soruları yaparak ve yapamadığınız soruları atlayarak, hem sorularda gereksiz vakit kayıplarınız olmayacak (ki bu çok önemli). Hem de hızlıca soruları çözebileceğiniz için kalan sorulara olabildiğinden çok vaktiniz kalacaktır. (Vakti doğru kullanırsanız tabi.)

8) Uzun soruları atlamayın, test çözme teknikleri kullanın

Uzun soruları atlamayın
Uzun soruları atlamayın

Yukarıda da belirtmiştik aslında ancak tekrar belirtmekte fayda var. Uzun sorular gözünüzü korkutmasın. Soru çözme teknikleri konusunu açarken bu konuya değinmek önemli. Çünkü insanlar en çok uzun sorulardan korkuyorlar.

Aslında bakarsanız sınavların kuralları ve elde olan vaktin değerinden ötürü, soruların belli bir süre içinde bitirilmesi gerekir.

Örnek vermek gerekirse; sınavdaki 5 saniye de çözülecek soru içinde 1 dakika verilir, 5 dakikada çözülecek soru içinde 1 dakika verilir. Bundan dolayı her soru çözümünden sonra elinizde kalan süreyi tüm sorular için doğru kullanmanız gereklidir.

10 saniye de çözdüğünüz sorudan kalan 50 saniyeyi biriktire biriktire, 5 dakikalık sorularda kullanmanız gereklidir.

Yani uzun lafın kısası çok uzun görülen sorular genellikle sınavlarda en kolay sorular oluyor, vaktinizde ona göre devam ediyor.

Mutlaka İnceleyin: Bolca soru çözebilmeniz için sizler için listelediğimiz Paragraf Soru Bankası Önerileri yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

9) Sayısal sorularda mutlaka kalem kullanın

Sayısal sorularda mutlaka kalem kullanın
Sayısal sorularda mutlaka kalem kullanın

Sayısal sorular genellikle eleyici sorular olmuştur. Çünkü sayısal sorular çözmek için ekstra bir çaba sarf etmek gerekiyor. E haliyle de herkes bu sorular ile uğraşmak istemiyor.

Ayrıca; Sayısal sorular ve dersler ile sıkıntı yaşayan arkadaşlarımız için hazırladığımız Sayısal Derslere Nasıl Çalışılmalı? içeriğimize bilginindeposu.com/sayisal-derslere-nasil-calisilmali adresinden ulaşabilirsiniz.

Sayısal sorularda kalem kullanmanın önemi aslında “görmek” durumundan önemlidir. Çünkü kalem kullanılmadan, akıldan yapılmaya çalışılan soruların çoğunda her daim bir aksaklık çıkmış ve işlem sonucunda bir eksiklik ya da yanlışlık çıkmıştır.

Örnek vermek gerekirse, birkaç basamaktan oluşan matematiksel işlemlerde ilk sonuç rahat bulunur, ikinci sonuçta bir sıkıntı olmadan bulabilmekte lakin sonraki işlem basamaklarında işler karışmaya başlar, akıl oyun oynamaya başlayıp ya da dikkat dağınıklığı nedeniyle sonuçlarda oynama olur. Bu da sonuca etki edeceği için haliyle yanlış olma riskini de arttırmaktadır.

Onun için en ideal ve doğru yöntem test çözerken matematiksel işlemlerde kalem kullanıp yaptığımız işlemleri görmekten geçmektedir. Bu sayede doğru adımlarla ilerlemiş oluruz, yanlış yapma olasılığımız da azalış olur.

10) Yanlış olduğunu bildiğiniz cevapları ortadan kaldırın

Yanlış olduğunu bildiğiniz cevapları ortadan kaldırın
Yanlış olduğunu bildiğiniz cevapları ortadan kaldırın

Bunun temel nedeni aslında dikkatinizin dağılmaması ve aklınızın meşgul olmamasıdır. Çünkü 5 şık olduğunu düşünürsek, siz birinin yanlış olduğunu bilirsiniz, lakin gözleriniz devamlı o şıkka da gidip, gereksiz bir vakit kaybıyla sizi ve aklınızı oyalayacaktır.

Bu durumun önüne geçebilmenin en doğru yolu da o şıkkın üstünü çizip, göz önünden kaldırmaktır. Bunu akılda görerek onaylayacaktır zaten.

Ayrıca diğer bir avantajı da 5 şıkta doğru yapma olasılığınız %20 iken, 4 şıkta %25, 3 şıkta %33,3, 2 şıkta ise %50’ye çıkmaktadır. Yani kısacası şık sayısı azaldıkça doğru yapma olasılığınız artmaktadır.

11) İlk yaptığınız şık genellikle doğru olandır, her zaman değil tabi..

İlk yaptığınız şık genellikle doğru olandır
İlk yaptığınız şık genellikle doğru olandır

Bu şık sakın sizi ilk aklınıza gelenin her zaman doğru olacağı anlamını taşımasın. Bu şıkkı koymamızın sebebi genellikle testler hazırlanırken uygulanan taktiklerden biridir bu.

Şöyle ki öğrencilerin kafalarını karıştırmak için öğrencilerin doğru olduğunu bildiği şıklara benzer başka şıklarda koyup, ona benzeterek öğrencinin kafasını karıştırmaktır. Bu sayede öğrencinin aklı karışıp şıkların arasında kalır ve doğru olanı işaretleyecekken yanlış olanı işaretleyebilir.

Onun için dikkat etmenizde fayda var. Lakin dediğimiz gibi, bu her zaman doğrudur diye bir düşünce ve karar yoktur. Çünkü bilgi birikimi olarak herkes farklı olduğu için haliyle soruya yaklaşımda farklı olacaktır.

12) Eksik olduğunuz konuların soruları üzerinde emin değilseniz çok durmayın

Eksik olduğunuz konuların soruları üzerinde emin değilseniz çok durmayın
Eksik olduğunuz konuların soruları üzerinde emin değilseniz çok durmayın

Aslında böyle bir durum olmaması gerekir. Çünkü bir teste başladığınız zaman zaten konuyu bitip de çözmeye başlamanız daha doğru olacaktır.

Ancak deneme sınavlarında bu durum pek böyle olmuyor. Çünkü deneme sınavları genellikle tüm konuları içerdiği için herkes adına bu karar doğru olmayabiliyor. Çünkü biri 9 ay önce çalışmaya başlamışken, diğeri 9 gündür çalışmaya başlamış olabiliyor. Malum öğrencilik hali. 🙂

Onun için size tavsiyemiz, eğer bir konuyu çalışmadığınız ya da tam bitirmediğiniz halde karşınıza öyle bir soru çıkıyorsa çok üstünde durmamaya çalışın. Sizi yanlışa götürme ihtimali yüksektir.

13) Sorularda verilenlere mutlaka dikkat edin

Sorularda verilenlere mutlaka dikkat edin - Test Çözme Teknikleri
Sorularda verilenlere mutlaka dikkat edin

Sorularda asıl istenen kısımlar genellikle koyu halde vurguludur. Ve en önemli kısımlarda bunlar olmaktadır.

Fakat gelin görün ki öğrenci arkadaşlarımız maalesef ki her soruyu aynı sanıp, tarzı aynı diyip okumadan “Ha bu böyledir.” diyip bodozlama dalıyorlar. Sonra da neden yanlış çıktı diyip, okuyunca “Ha bu böylemiymiş yaa, gözümden kaçmış.” diyorlar.

Siz bu arkadaşlardan olmamak ve malum büyük sınavlarda tek bir hakkınızın olduğu bilerek tüm sınavları ve testleri aynı şekilde dikkat ederek yapınız. Sonuçta fırsat bir kere gelir.

14) Sorulara önyargılı yaklaşmayın

Sorulara önyargılı yaklaşmayın - Test Çözme Teknikleri
Sorulara önyargılı yaklaşmayın

Bu durum maalesef ki neredeyse tüm öğrencilerin başına gelmekte ve çoğu bu hatayı bırakmamaktadır.

Soru çözmeye başladığında farklı tarzda ya da sürekli hata yaptığı sorular çıkınca hemen bir kafa karışıklığı ve moral bozukluğu başlıyor. Bu durumun sebebi de daha önceden yaşadığı sıkıntılı soru çözümleri olmuş.

Fakat daha soruyu okumadan neden böyle bir hale getiriyorsunuz kendinizi. Hiç bilmediğiniz başka yerlerde de deneme sınavlarına girdiğinizde ya da farklı yayınların sorularını çözdüğünüzde de böyle olacaksınız. Yapmayın böyle lütfen, her daim farklılıklar olacak.

Hiç bir zaman, hiçbir konuda önyargılı davranmayın, hele ki bu durum kendi hayatınızı etkiliyorsa. Çünkü sonrasında olabilecek pişmanlıklar sıkıntılı süreçlere sebebiyet verebiliyor.

15) Sorudaki önemli yerlerin altını çizin

Sorudaki önemli yerlerin altını çizin - Soru Çözme Teknikleri
Sorudaki önemli yerlerin altını çizin

Bu yöntem o kadar güzel ki. Sebebi ise önemli olarak çizdiğiniz yerleri bulmak için tekrar okumak zorunda kalmıyorsunuz. Bu da özellikle paragraf sorularında size inanılmaz bir zaman kazancı sağlıyor.

16) Mutlaka çözdükten sonra soruları kontrol edin

Mutlaka çözdükten sonra soruları kontrol edin - Test Çözme Teknikleri
Mutlaka çözdükten sonra soruları kontrol edin

Bunu yapmanız çok çok önemlidir. Çünkü sınav esnasında gözünüzden kaçmış, yanlış işaretlemiş ya da çözümünde hata yapmış olduğunuz sorular olabilir.

Onun için sınav bitiminde eğer vaktiniz kalırsa mutlaka ama mutlaka kontrol edipte sınavı öyle bitirin.

Bu arada Erkut Hocamızın hazırladığı bu videoyu da izlemenizi tavsiye ederiz.

Test Çözme Teknikleri yazımızda sizler için hazırladığımız yazı umarız işinize yaramış ve biraz sizin fikir sahibi olmanıza vesile olmuştur.

Peki siz hangi tür yöntemler deniyorsunuz?

Bu arada Instagram hesabımız olan instagram.com/bilginindeposu adresinden bizi takip ederek, YKS Sınavı, Ders Notları, Rehberlik vb. Eğitim konuları ile alakalı güncel bilgilerden ve paylaşımlardan geri kalmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu