Türkiye’nin En Eski Üniversiteleri

Türkiye’nin En Eski Üniversiteleri  listemizde, Türkiye’de eski yıllardan beri ayakta olan ve hala eğitim vermeye devam eden Üniversiteleri sıraladık. Bu Üniversitelerin çoğu, hem eğitim bakımından hem de kalite bakımından gerçekten hakkını fazlasıyla veren eğitim kurumlarıdır. Sizlerle beraber Türkiye’nin En Eski Üniversiteleri listemize bakalım.

10) Çukurova Üniversitesi – 1973 – Adana

Çukurova Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi’nde, çoğunluğu Adana’da bulunan 16 Fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 5 Yüksekokulu, 13 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitüsü, 25 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır.

2012 yılı sonu itibarıyla Çukurova Üniversitesinde yaklaşık 1900 Akademik Personel, 29000’i lisans, 11500’ü ön lisans ve 4500’ü lisansüstü olmak üzere 45000 öğrencinin eğitim ve öğretiminde görev almaktadır.

Öğrencilerin, öğretim elemanlarının, araştırmacıların gereksinim duydukları ulusal ve uluslararası yayınları barındıran Çukurova Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi mevcuttur. (Wikipedia)

Web Sitesi: https://www.cu.edu.tr/

9) Boğaziçi Üniversitesi – 1971 – İstanbul

Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi’nin tam zamanlı 449 öğretim üyesi, 89 öğretim görevlisi, 79 Türk uyruklu olmayan öğretim elemanı, 322 araştırma görevlisi ve 984 idari personeli vardır.

Okulda dört fakülte, iki yüksekokul, altı enstitü bulunur ve bunların içinde 32 lisans, 56 yüksek lisans ve 32 doktora programı vardır. En az ilk dört yarıyılı başarıyla tamamlayıp lisans öğrenimini tamamlamadan üniversiteden ayrılanlara başvurmaları hâlinde önlisans diploması verilir. Sekiz yarıyıllık bir programı başarıyla tamamlayanlara ise ilgili oldukları bölümden lisans diploması verilir.

Yüksek lisansını başarıyla tamamlayanlara ve derslerini başarıyla tamamlayıp doktora tezini kabul ettirenlere ise sırasıyla ilgili enstitü müdürü ile rektörün imzalarını taşıyan yüksek lisans diploması ve doktora diploması verilir. Ayrıca okul, öğrencilerine çift anadal programı seçeneği de sunar. (Wikipedia)

Web Sitesi: http://www.boun.edu.tr/

8) Hacettepe Üniversitesi – 1967 – Ankara

Hacettepe Üniversitesi

2019 eğitim yılı itibarıyla Hacettepe Üniversitesi bünyesinde 15 fakülte ve 15 enstitü bulunmaktadır. Sağlık bilimleri ile ilgili okullar genellikle Sıhhiye Kampüsü’nde toplanmışken, diğer fakülte ve enstitüler Beytepe Kampüsü’nde yer almaktadır. (Wikipedia)

Web Sitesi: https://www.hacettepe.edu.tr/

7) Atatürk Üniversitesi – 1957 – Erzurum

Atatürk Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi, 1957 yılında Erzurum’da kurulmuş üniversitedir.
Türkiye’nin en eski yedinci üniversitesidir. (Kuruluş Kanunu’nun Resmi gazetede yayınlanma tarihine göre altıncıdır.)

Erzurum kent merkezine 1,5–2 km. mesafede bulunan Atatürk Üniversitesi kampusu 3000 dekar alana kurulmuştur ve kampus içerisinde 850.000 m² kapalı alan bulunmaktadır. Erzurum ovasının büyük bir kısmını kaplayan üniversite arazisi, Türkiye’nin en büyük ikinci kampüsüdür. Türkiye’nin ilk planlı kurulan kampusu olma özelliğine sahiptir.

Merkezindeki üniversite hastanesi tüm Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz için önemli bir sağlık merkezi rolüne sahiptir. (Wikipedia)

Web Sitesi: https://atauni.edu.tr/

6) Orta Doğu Teknik Üniversitesi – 1956 – Ankara

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ya da kısaca ODTÜ (İngilizce: Middle East Technical University, kısaca METU), 15 Kasım 1956 tarihinde, zamanın Türkiye başbakanı Adnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup akademisyen tarafından Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesi. Mersin’de bulunan Deniz Bilimleri Enstitüsü ve KKTC’de bulunan ODTÜ KKK (Kuzey Kıbrıs Kampüsü) dışında bütün binaları aynı kampüstedir. Bugüne kadar 120 binin üzerinde mezun veren üniversitenin eğitim dili İngilizcedir.

Yabancı dilde eğitim vermek, merkezî bilgisayar sistemi kurmak, üniversite müzesi açmak, teknokent kurmak, internet bağlantısı gerçekleştirmek gibi ülke çapında birçok ilki gerçekleştirmiştir. 2014’te Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması’nda 85. sırada yer alan ODTÜ, bu listede ilk yüze girebilen tek Türk üniversitesidir. (Wikipedia)

Web Sitesi: https://www.metu.edu.tr/tr

5) Ege Üniversitesi – 1955 – İzmir

Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi, 20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla 9 Mart 1956 tarihinde, İzmir’de Ege Bölgesi’nin ilk, Türkiye’nin 4. üniversitesi olarak eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Ülkemizin en çok tercih edilen üniversitelerinin başında gelen Ege Üniversitesi, Türkiye’de ve dünyada birçok ilklere imza atmıştır.

Ödemiş, Bayındır, Bergama, Tire ve Çeşme ilçelerinde yüksekokul ve meslek yüksekokulları bulunan Ege Üniversitesi, Bornova’da 3.450 dekarlık bir arazi üzerine kurulmuştur. En son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphanesi, sosyal tesisleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, kapalı spor salonları, spor tesisleri, toplum merkezi, alışveriş merkezi, sergi alanları ve Öğrenci Köyü ile 70.000 kişilik bir kampüs kenttir. (Wikipedia)

Web Sitesi: https://ege.edu.tr/

4) Karadeniz Teknik Üniversitesi – 1955 – Trabzon

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyetinin en eski dördüncü üniversitesidir. İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversitedir. Ayrıca kurulan ikinci teknik üniversitedir. Kuruluşundan yaklaşık sekiz yıl sonra, 19 Eylül 1963 tarihinde, 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilerek Temel Bilimler, İnşaat-Mimarlık, Makina-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur.

Üniversitede 12 fakülte, 1 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu ve 6 enstitü bulunmaktadır. 2250 kişilik akademik kadrosu, ülke çapından ve birçok farklı ülkeden yaklaşık 40 bine yakın öğrencisi ile Türkiye’nin önemli üniversiteleri arasında yer almaktadır. (Wikipedia)

Web Sitesi: https://www.ktu.edu.tr/

3) Ankara Üniversitesi – 1946 – Ankara

Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi, 1946 yılında Türkiye’nin başkenti Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Ankara Üniversitesi, Üniversite Kanunuyla birlikte bu kanunla kurulan ilk üniversite olma unvanını taşır. (Wikipedia)

Web Sitesi: https://www.ankara.edu.tr/

2) İstanbul Teknik Üniversitesi – 1944 – İstanbul

İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi, ya da kısaca İTÜ, İstanbul, Türkiye’de yer alan bir devlet üniversitesi. 1773’te Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn adıyla kuruldu. İTÜ, Osmanlı döneminde batılı anlamda bir mühendislik eğitimi vermek için açıldı.

İTÜ bugün bünyesindeki 13 fakülte, 39 bölüm ve 6 enstitü ile 22000 civarında lisans, 10000 civarında lisansüstü, 3300 civarında doktora öğrencisi ve 2100 civarında akademik personel ile eğitim hayatını sürdürmektedir. Türkiye’deki pek çok üniversiteden farklı olarak kuruluşunda inşaat, mimarlık, makine ve elektrik olarak 4 fakülteye ayrılmıştır. İTÜ’lü pek çok hoca ve mezun TÜBİTAK bilim ödülü ve TÜBA ödülü almıştır ve pek çok hoca da ABD, İngiltere, Rusya bilimler akademisi üyesidir. (Wikipedia)

Web Sitesi: http://www.itu.edu.tr/

1) İstanbul Üniversitesi – 1933 – İstanbul

İstanbul Üniversitesi

2011 yılında, Dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına Türkiye’den giren tek üniversitedir. İstanbul Üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 2006’dan beri yer almaktadır. Üniversite, aynı zamanda Asya Pasifik bölgesinin en iyi 100 üniversitesi arasındadır.

Üniversitede yaklaşık 73.000 lisansüstü, lisans ve ön lisans öğrencisi öğrenim görmektedir. Bu yükseköğretim işlemi 12.000 öğretim üyesi ve öğretim elemanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Web Sitesi: https://www.istanbul.edu.tr/tr

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir