Bu yazıyla TYT Konuları, TYT Çalışma Programı ve TYT kitap önerileri gibi konularda sana yardım edeceğim. Kısaca yazıda ilk oturum yani TYT taktikleri var. TYT’de başarılı olmanın cevabı bu yazımızda!

“TYT Hazırlık: TYT Konuları, TYT Çalışma Programı” yazımız ile sizlerle TYT’ye hazırlık konusunda aşırı yardımcı olacak, çok özel taktikler verdik. Benden size bir tavsiye var. Yazının tüm kısımlarını lütfen okuyun. Sizlere yardımcı olacak güzel taktikler var.

TYT Hazırlık: TYT Konuları …

Yavaş yavaş yazı içeriğine geçelim. Yazımızda TYT Hazırlık için gerekli olan TYT konuları ve TYT çalışma programı önerilerimiz de olacak. TYT hazırlık için faydalı içerikler, internet siteleri ve tabii ki TYT kitap önerileri de bu yazıda var. Seyirciler hazırsa başlayalım:

Hedef Belirlemek

Değerli dostlarım, okuyucularım; üniversiteye girmek bir hayli kolay şimdi. Ama iyi bir bölüm kazanmak ve okumak tabii ki çok zor olabiliyor. Sizin şimdi kendinize hedeflediğiniz bir bölüm olabilir. Ama eğer hedefiniz yoksa hemen kendinize bir hedef belirlemeniz çok iyi olacaktır.

Hedef belirledikten sonraki aşamada yani yazımızın ikinci adımında size bu yazımız ve TYT Önerileri ile ben rehberlik edeceğim.

Bundan sonraki süreçte hedeflerinize göre sorular soracağınızı tahmin edebilirim. Tıp kazanmak için nasıl çalışmalı? veya Hukuk kazanmak için çalışma programı gibi sorular aklınıza elbette takılacaktı.. Sırasıyla hepsine değineceğiz. Şu an ilk adımı sizinle bitirdik. Hedefimiz hazır.

TYT Çalışma Programı Yapmak

İlk adımda kendinize bir hedef belirlediğinizi varsayıp devam ediyorum. Şimdiki aşamada ise kendinize bir çalışma programı hazırlamalısınız. İlerleyen paragraflarda daha detaylı da açıklayacağım zaten. Şimdilik devam et.

Sınav döneminde hem özel hayatımıza hem hobilerimize vakit ayırmak zor gibi düşünülür. Ama kesinlikle böyle değil. Bu durumu iyi bir planlama yaparak aşabilirsiniz. Çevrenizdeki başarılı insanları gözünüzün önüne getirmenizi istiyorum. Bu insanlar genelde doğru şeyi doğru zamanda yaparak başarılı olmuşlardır. İsterseniz bu insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Buradan da yola çıkarak ifade etmek istiyorum. Sınav döneminde planlı, programlı olmak çok önemli.

Laf aramızda; planlı olmak sadece sınav dönemi ile kısıtlı kalmamalı. Hayatımızın her anında planlı ve düzenli olmalıyız. Böyle söyleyince saatlik plan yapmak gerek gibi şeyler aklınıza geliyor ama kesinlikle bu durum geçerli değil! Peki en iyi TYT çalışma programı nasıl yapılı? İyi bir TYT çalışma programı yapmanın püf noktaları neler? TYT konuları nasıl bulunur? Adım adım bahsedeceğim.

TYT Konuları

TYT Konuları

TYT Konuları

Aslında sınav adı çok da bir şey değiştirmez. Adı ister KPSS olsun, ister YKS olsun veya TYT olsun. Sistem aynı şekilde işler. Ben ise bu yazıyı TYT üzerinde şekillendireceğim. Siz hangi sınava hazırlanıyorsanız o sınava göre bu adımları uygulayın. Kısaca temel prensip aynı.

Şimdi ilk olarak elinize en doğru, en güncel TYT Konuları alın. Bu konuda zorluk yaşayabilirsiniz. Doğru, güncel bir TYT konu listesi bulmak haliyle zor olabiliyor. TYT konuları ÖSYM için uygun mu gibi sorular geliyor insanın aklına. O yüzden size bu konuda aşağıdaki siteyi öneririm:

TYT Konuları

Yukarıdaki bağlantıdan TYT konuları PDF, YKS Konuları, AYT Konuları gibi her sınav için konu listesini bulabilirsiniz. TYT Konuları matematik ve TYT konuları Türkçe gibi ders ders ayırmışlar. Mutlaka bir bakın derim.

TYT Konuları Ne İşe Yarayacak

Verdiğim linkte zaten uzun uzun güzelce açıklamışlar ama yine de ben de değineyim. TYT konuları PDF ile hangi konular bitti hangileri bitmedi takip edebilirsiniz. En önemlisi bu liste ile kendinize bir TYT çalışma programı yapabilirsin. Her bir dersi sınava kalan zamana göre bölerek güzel bir program yapabilirsiniz. Zaman ayarlaması yaparken önemli bir nokta var. Sınava 3 ay kala konuların %80 e yakının bitirmiş olmalısın. Çünkü son aylarda deneme sınavlarına ağırlık vermek iyi bir seçim olur.

Anlatırken bile içimden kocaman bir of çektim. Haliyle zor bir iş çalışma programı hazırlamak. O yüzden hazır TYT çalışma programı edinmek kolay gelebilir. Ama maalesef her program iyi değil.

Size en çok beğenilen çalışma programından söz edeyim. Adım kadar eminim ki bu programdan daha güzeli yoktur. Aşağıya programdan bir görsel ekleyeyim. Bakalım siz ne düşünüyorsunuz?

TYT Çalışma Programı ve YKS TYT Konuları

TYT Çalışma Programı ve YKS TYT Konuları

TYT Çalışma Programı

Bu MUHTEŞEM çalışma programı ile 4 ayda TYT ve 5 ayda AYT bitiyor. Yani 9 ayda YKS bitmiş oluyor. İsterseniz bunu kullanabilir veya bunu örnek alarak bir program hazırlayabilirsiniz.

TYT konuları bu Çalışma Programı na profesyonelce yerleştirilmiş. Tasarımı da oldukça hoş. Her ay için farklı bir renk belirlenmiş. Yazdırıp odanıza astığınızda motive olmanızı amaçlamışlar. Programın gerçekten her detayı ayrı düşünülmüş. Aşağıda ki bağlantıdan AYT ve TYT Çalışma Programı PDF olarak indireceğin siteye gidebilirsin.

TYT Çalışma Programı

Yukarıdaki bağlantı ile programın diğer özelliklerini de görebilirsiniz. Ayrıca kendiniz program yapmanız için de aynı şablonun boş halini de yayınlamışlar. Gerçekten her detayı düşünmüşler.

TYT Kitap Önerileri

Şimdi önemli olan konulardan biri de TYT kitap önerileri. Hangi kitap ÖSYM’ye yakın? Hangi daha kitap zor? Hangi kitap seviyeme daha çok uygun? Kafalarda yine deli sorular…

Hocalarınız size bu konuda yardımcı olabilir. Ama bu imkan herkes için geçerli değil maalesef. Böyle bir imkanınız olsa bile size yeterli gelmeyebilir. Daha çok fikir edinmek daha iyi olmaz mı?

Bir kitabı alınca pişmanlık yaşamamak için farklı yorumlar okumak iyi olur. TYT Kitap önerileri konusunda da şurayı ziyaret edin:

TYT Kitap Önerileri

Yukarıdaki bağlantıda her ders için ayrı ayrı TYT kitap önerileri yazısı var. Her ders için piyasadaki en iyi kitapları almışlar. Kitapları da iyice incelemişler. Çoğu yerde olan gibi kitapları kolay, orta ve zor kaynaklar olarak sınıflandırmışlar. En önemli nokta ise herkesin yaptığı gibi liste halinde paylaşmak yerine her kitap hakkında özet halinde yorum yapmışlar. Öne çıkan özelliği ne, eksik olan özelliği ne gibi.

TYT için Rehberlik Yazıları

TYT Kitap önerilerini de hallettiğimize göre geriye rehberlik kalıyor. Hangi derse nasıl çalışmalı? Tıp kazanmak için nasıl çalışmalı? Hukuk kazanmak için nasıl çalışmalı? Mimarlık bölümü nasıl? Günde kaç saat ders çalışmalıyız? Bu tür sorulara kafa yormak odaklanmanızı azaltacaktır. Hep kafanıza takılan bu soruları düşüneceksin. Çözüm ne?

Çözüm, basit! Bu sorulara sizi tatmin edecek en iyi yanıtı bulmak. En iyi yanıtı nereden bulacaksın? Bu hususta da önerdiğim bir internet sitesi var. olduğunu düşündüğümüz site: Öğrenci Kozu

Bu eğitim platformdaki rehberlik yazıları sizleri bekliyor. Yıl içinde sürekli motivasyon ve rehberlik yazıları paylaşılıyor. Tercih dönemin de oldukça yararlı olacak. Mezuna kalmak konusunda güzel bir yazılar da var.

Bu mezuna kalmak yazı serisinde aşama aşama her detaydan bahsediyor. Ayrıca en iyi şekilde tercih yapmak konusunda da fevkalade bilgilendirici yazılar var. Kısacası Öğrenci Kozu sitesini sık kullanılanlar listenize eklemenizde fayda var. Sitedeki bir yazıda şunu okudum:

Öğrenci Kozu ziyaretçileri ikiye ayrılır. Bir, bu güzel internet sitesini kendine saklayanlar. İki, arkadaşları ile paylaşanlar.ogrencikozu.com

Bir de sizin ziyaret etmenizi istiyorum. Bakalım siz hangi tarafta yer alacaksınız? Yorumda cevabı istiyorum.

Umarım bu yazı ve önerilerim sana fayda sağlar. Şimdiden sınavında sana başarılar diliyorum.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   AYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımları


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir