SavaşlarTarih

Üçüncü Haçlı Seferi

Üçüncü Haçlı Seferi

1176 yılında Eyyubiler Devleti’ni kuran, Selahattin Eyyubi Şam’ı ele geçirdikten sonra gücüne güç kattı. Bundan sonraki ilk hedef haçlılar olacaktı. Hıttin Savaşı’nda Kudüs kralını esir alan Eyyubi, Kudüs’ü işgalini hızlandırdı. 13 günlük kuşatma öncesinde Akka, Beyrut, Sayda gibi yerleri alan Eyyubi, Kudüs’e gelerek burayı da 1187 yılında zapt etmeyi başardı. Tabi bu haberi alan Avrupa yine oldukça öfkelenmişti. Bunun için tekrardan hristiyanlar Üçüncü Haçlı Seferi’ne Papa tarafından çağırıldı. Bu sefere Fransa Kralı, İngiltere Kralı ve Alman Kralı da katılarak savaş hazırlıklarına koyuldular. Savaş masraflarıyla baş edebilmek için “Selahattin Öşrü” adı altında vergi çıkararak, buna uymayanlar cezalandırıldı.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Miryokefalon Savaşı
Üçüncü Haçlı Seferleri
Üçüncü Haçlı Seferleri

Savaşın Gelişimi

Hazırlanan Fransa ve İngiltere kralı deniz üzerinden Alman kralı ise karadan yola koyuldu. Ordusuyla beraber İstanbul’a gelen Alman kralı, 2. Kılıçarslan ile karşılaştı. Bu savaşta 2. Kılıçarslan mağlup olsa da, yolları tahrip ederek yıpratma politikası uyguluyordu. Buna rağmen Alman ordularının başında bulunan Frederik Barbirus, Akdeniz kıyılarına kadar geldi. Lakin tarih ilginç yönünü burada gösterdi. Barbirus, kıyılarda banyo yaptığı sırada boğularak öldü. Bunu duyan ordu çaresiz kaldı ve Selçuklu ordusu tarafından büyük bir kısmı yok edildi. Geri kalan ordu ise Akka Kalesi önlerinde İngiliz ve Fransızlarla birleşerek beklemeye koyuldular. Buraya geldiklerinde ise iki yıldır kalenin kuşatılmış olduğunu öğrendiler. Selahattin Eyyubi, burada üstün bir cesaretle savunma yaparak onlarca savaşı bertaraf etti. Fakat yiyeceksiz kalmalarından dolayı kaleyi terk ederek geri çekilmek zorunda kaldı. Akka kalesi zapt edildikten sonra İngiltere Kralı burayı kendisininmiş gibi davrandığı için Fransa Kralı’nın Fransa’ya dönmesine neden oldu. Selahattin Eyyubi’nin hastalanması üzerine tek başına Kudüs’e yürüyen İngiltere Kralı bunda başarısız oldu. Ayrıca İngiltere’den gelen haberler yüzünden geri dönmek zorunda kaldı ve anlaşma imzaladı.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Kavimler Göçü
Üçüncü Haçlı Seferleri
Üçüncü Haçlı Seferleri

Üçüncü Haçlı Seferleri’nin Sonuçları

  • Savaş sonunda yapılan anlaşmaya göre, Hristiyanlar silahsız olarak Kudüs’ü ziyaret edebilecekler.
  • Üçüncü Haçlı Seferi’nde, kralların bu savaşa daha düzenli olarak katılmasından dolayı diğerlerinden daha büyük öneme sahiptir.
  • Üçüncü Haçlı Seferi, haçlı ordularının deniz yolundan rahat bir şekilde Filistin’e gitmesinden dolayı, diğer savaşlarında deniz yoluyla yapılmasına neden olacaktır.
  • Ayrıca Selahattin Eyyubi’nin Hıttin Savaşı ile esir aldığı Kral Guy de Lusignan’a iyi bakmasından dolayı haçlıların gözünde iyi bir konuma yükselmiştir.
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Dandanakan Savaşı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu