Üniversite Sınavına Hazırlık

Meslek Liselerine giden arkadaşların, üniversite sınavlarına çalışmaları ve iyi yerlere gelmeleri, diğer lise gruplarına göre biraz daha zor. Çünkü üniversite sınavında sorulan soruları çözmek için öğrendiklerini konuların çoğunu maalesef göremiyorlar. Bunun sonucunda da önlerine çok büyük bir engel ortaya çıkıyor.

Bu durumu kendince çözmüş, meslek lisesi mezunu bir arkadaşımızdan sizler için tavsiyeler ve öneriler aldık. Kendisi bu çalışmasıyla istediği yeri kazanabilmiş.(Tabi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.) Umarız bu çalışma önerileri, sizin içinde faydalı olur.

Neden Meslek Lisesinde Okuyorsun?

Arkadaşlarımızın çoğunluğundan bu sorunun cevabını maalesef ki “Puanım yettiği için…” cevabını alıyoruz. Meslek için seçenler küçük bir kesim. Bu sorunun cevabını kesinlikle bulmalısınız. Çünkü ya mezun olup okuduğunuz bölüm hakkında artık iş hayatına atılacaksınız ya da üniversite okuyup kendinizi alanınızda geliştirip daha iyi bir yere geçte olsa ulaşacaksınız.

Kendinize Sorun; Sınava Hazırlanmama Engel Olan Faktörler Nelerdir?

Bunun için verilebilecek belki de en önemli örnek gerekli olan dersleri görememektir. Alanlara göre farklılık göstermesi ayrı bir dert iken mesleki derslerin varlığı ayrı bir dert oluyor. Derslerin yoğunluğunun üzerine eklenen ayrı her ders etüt gibi oluyor. Yorucu bir günün üstüne ağır oluyor maalesef. Ayriyeten birde son sene mecburi yapılan staj zaten sizin için başlı başına bir dert oluyor. Stajdan sonra oluşan yorgunluğun üstüne bir ders çalışmak işin en zor kısımlarından.

Bu önemli iki etken sizi gerçekten çok etkiliyordur. Ancak bunlar size bir engel teşkil etmemeli. Çünkü üniversiteye gideceksiniz, hedefleriniz var ve bunları gerçekleştirmek istiyorsunuz. Düşünsenize; lise bitmiş, mezun olmuşsunuz; üniversite sınavlarına girmiş ve tercihlerin açıklanacağı vakit gelmiş. Bir bakmışsınız ki istediğiniz ve hedefinizdeki üniversite ve bölümü tutturmuşsunuz. Ne kadar da güzel değil mi? Bunu gerçekleştirmek inanın zor değil. Önemli olan istemek. Bunun içinde sizlere bu zorlu süreçte yardımcı olacak birkaç tüyo vereceğim.

1) Kendinize Hedefinizi Belirleyin ve Gerekli Şeyleri Ayarlayın!

Nereyi ve neden istiyorsunuz? Oraya gidebilmem için gerekli puan nedir? Hangi dersten, kaç net yapmalıyım? Bu soruların cevabını kesinlikle verebilmeniz gerekli. Çünkü bir hedefiniz olmaz ise ona nasıl ulaşılacağı hakkında da doğru bir yol izleyemezsiniz.

2) Çalışma Planlarınızı Hazırlayın!

Hedefi ve yolu belirledikten sonra bunlar için gerekli olan şeyleri bir düzene sokmanız lazım. O da program hazırlayarak oluyor. Günü gününe programınızı hazırlamanız lazım. Zaten vaktiniz az ve yoğun bir durumunuz olduğu için her vaktinizden bir şeyler çalmak zorundasınız. Unutmayın; Plansız çalışmaya çalışırsanız sonucu hüsran olabilme olasılığı çok yüksektir. Ona göre yani…

3) Mutlaka Yardım alın!

Zaten gerekli derslerin bir kısmını görmüyorsunuz. E bir de onları öğrenmeye çalışmak sizin için ayrı bir dert olacağı için kesinlikle birinden ya da bir yerden yardım almak şart oluyor. Günümüz şartlarında yardım almak artık o kadar zor değil. Birçok kaynaktan yardım almak kolay hale geldi. Örneğin Youtube’dan ders dinleyip, soru çözmeye çalışıp; çözemediğiniz soruları da internet ortamında, yardımlaşmanın olduğu platformlarda çözdürmesi de kolay. Kısa sürede sorunun cevabı elinize ulaşıyor bu sayede de.

4) Son seneki staj yeriniz Mutlaka Rahat bir yer olsun!

Çünkü son senedesiniz ve her geçen vakit sizin için bir nimet. Eğer staj ağır ve yoğun olursa az olan vaktiniz daha da az olur ve sıkıntılı günler geçer sizin için. Onun için ders çalışmaya daha fazla vakit ayırabileceğiniz bir yer seçin.

Bunlar benim için imkân oluşturan durumlar oldu. Belki sizler içinde bir katkı sağlar. Çünkü zor bir durum Meslek Lisesinden Üniversiteyi kazanmak…

Herkese başarılar…


Emre

Eğitim, Kişisel Gelişim, Enerji, Bilim ve Teknoloji ile ilgilenen araştırmalar yapmaktayım. Uygun olanları sizlerle de paylaşmaktayım.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir