Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusunu birçok öğrenci kendine maalesef ki sormamakta. Öğrenciler ve aileleri ile konuştuğumuzda ne istedikleri, neye ihtiyaç duydukları ve hangi konularda endişelendiklerini öğrenme fırsatı buluyoruz. Muhtemelen sizin de kafanızda benzeri sorular bulunuyor. Doğru üniversiteyi seçmek hiç de kolay değil. Neyse ki bizim tecrübelerimizden yararlanıp zamanı geldiğinde doğru tercihler yapabileceksiniz.

Üniversite Tercihi
Üniversite Tercihi

Yer/Mekan

Üniversite deneyiminiz, birçok faktör çerçevesinde şekillenir ve bu faktörlerin en önemlisi ise okulunuzun bulunduğu yerdir. Üniversitenizin bulunduğu yerin yakınında kültürel ve eğlenceli aktivitelerin bulunduğundan emin olun. Ayrıca üniversiteniz, kampüs dışında iş veya staj bulabileceğiniz yerlere de yakın olmalıdır. Okulunuzun toplu taşıma ile bağlantısı iyi mi? Peki, yerel işletmelerle bağı nasıl?

İlgi alanlarınızı ve dikkatinizi çekebilecek aktiviteleri bir düşünün ve buna göre internette üniversitelerin lokasyonlarına bir bakın. Bu bilgilerin yanı sıra okulunuzun evinize ya da kalacağınız yere yakın olduğundan emin olmalısınız.

Üniversite Tercihi
Üniversite Tercihi

Eğitim Kalitesi

Eğitim kalitesi, üniversite seçimi için çok önemli bir kavramdır. Neticede yüksek eğitiminize adım atıyorsunuz fakat öğrenmenin birçok yolu vardır. Sınıfta öğrenen biri misiniz yoksa deneyimlerinize dayanarak öğrenen biri mi? Farklı araştırmalara mı imza atmak istiyorsunuz?

Bilinen üniversitelerde oranlar, istatistikler ve ödüllerin dışında karşılaştırılabilecek pek çok şey vardır. Hedeflerinize ulaşmak için yan dal veya çift ana dal yapabilecek misiniz? Üniversitenizdeki akademik personel gelişiminizi takip edebilecek mi? Okulda öğrendiklerinizi mezuniyet sonrasında kullanabilecek misiniz?

İlgilendiğiniz bölümlerin yetkili kişileri ile iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. Hatta o bölümde okuyan kişiler ile konuşarak bölüm hakkında önemli bilgiler elde edebilirsiniz.

Üniversite Tercihi
Üniversite Tercihi

Topluluk Yapısı

Hepimiz bireysel olarak toplumu etkileme yeteneğine sahibiz. Toplum içine karışmak ve hiç sorgulamadan yaşamak elbette ki daha kolaydır fakat neden böyle bir şey yapalım? Üniversite deneyiminiz alanınız hakkında bilgi sahibi olmak kadar kendiniz hakkında çok şey öğrenmekle de ilgilidir.

Üniversitedeki topluluğu kendiniz için bir fırsat olarak görün. Arkadaş grubunuzu ister spor etkinliğinde bulun ister yurdun toplanma odasında bulun, üniversite sizin için bulunmaz bir fırsattır. Üniversitedeki kulüplere bir göz atın. Belki ilginizi çekebilecek bir grup bulabilirsiniz. Böylelikle okulunuz hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Destek Sistemi

Gideceğiniz üniversite, büyük ihtimalle şimdiye kadar karşılaştığınız en büyük okul olacak. Bu da demek oluyor ki hem kendiniz hem de dersleriniz için daha fazla sorumluluk almanız gerekiyor. Peki, yardıma ihtiyacınız olduğu zaman ne olacak? Öğrenci dostu okullar, öğrenciler için bir güvenlik ağı oluştururlar ve bu okullardaki hocalar da öğrenciler ile ders sonrası konuşmaya isteklidirler. Üniversitede herhangi bir konuda destek alırken iyi düşünün.

Üniversite Tercihi
Üniversite Tercihi

Finansal Konular

Eğitim almak, kendiniz için önemli bir yatırımdır. Çoğu öğrenci ve aile, üniversite seçimi yaparken çoğunlukla işin maddi boyutu ile ilgilenir. İşin maddi boyutu elbette önemlidir fakat büyük resmi de görmelisiniz. Finansal durum değerlendirmesi yaparken maliyetler, finansal yardımlar, ödeme yolları ve çıktı gibi konuları düşünürüz. Tüm bunların yanı sıra eğitimin sizi hangi noktaya taşıyacağını düşünmek de önemlidir. Finansal durumunuz ve tercihleriniz ne olursa olsun bu konularla ilgilenen bir finansal uzmandan destek almanız sizin için çok önemlidir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler, Tüyolar Nelerdir?
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yurtta Kalacaklara Tavsiyeler, Neler Yapmalılar, Öneriler Nelerdir?
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yurtta Kalacaklara İhtiyaç Listesi - KYK ve Lise İçin
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yurtta Kalmanın Avantaj ve Dezavantajları
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yurtdışında Okumak İçin Nedenler

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir