Verimli Ders Çalışma Yolları

Verimli ders çalışma yöntemleri arasında doğru yaklaşım, doğru der çalışma ortamı, dikkati dağıtacak şeylerin azaltılması ve gerçekçi bir program oluşturmak gibi yöntemler bulunmaktadır. Öğrenciler hayatlarında birçok şeyle mücadele eder. Bu nedenle zaman zaman ders çalışırken konsantrasyon sağlamak zor olabilir. Eğer daha iyi notlara sahip olmak istiyorsanız, daha etkili ders çalışma alışkanlıklarına sahip olmalısınız.

Ders Çalışmaya Yaklaşımınız Çok Önemli

Birçok öğrenci, ders çalışma kavramını bir gereklilik olarak görür. Çoğu kişi zevk almak ya da yeni bir şeyler öğrenmek için ders çalışmaz. Yapılan çalışmalar, yaptığınız işe olan tutumunuzun en az yaptığınız iş kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Daha etkili ders çalışmak için doğru tutuma sahip olmak çok önemlidir. Ders çalışmak konusunda sahip olduğunuz bakış açısı da çok önemlidir.

Bazen kendinizi doğru tutuma sahip olmak için zorlayamazsınız. Bu gibi zamanlarda tek yapmanız gereken ders çalışmaktan kaçınmaktır. Eğer kafanız bir ilişki yüzünden veya yeni çıkan bir oyun yüzünden dağınıksa, ders çalışmak vakit kaybı olacaktır. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken daha aklı selim olduğunuzda ders çalışmaya devam etmektir.

Ders Çalışma Ortamı

Ders Çalışma Ortamı

Nerede Ders Çalıştığınız da Çok Önemli

Birçok öğrenci, ders çalışacağı yeri seçerken hata yapıyor. Dikkatinizi dağıtacak birçok şey ile dolu olan bir oda, ders çalışmak için pek de uygun değildir. Eğer yurt odanızda ders çalışıyor iseniz, dikkatinizi dağıtacak televizyon ve dizüstü bilgisayar gibi eşyalar hep çevrenizde olacaktır.

Kütüphaneler ve gözden uzak kafeler, ders çalışmak için ideal yerler olabilir. Bu gibi yerlerin de sessiz olmasına ve insanların çokça tercih ettikleri yerler olmamalarına dikkat etmelisiniz. Etkili ders çalışmak için okulunuzun farklı yerlerini mutlaka deneyin. Çalışabilecek iyi bir yer bulmak gerçekten çok önemlidir.

İhtiyacınız Olan Her Şeyi Yanınıza Alın

Öğrenciler, çalışmak için uygun bir yer bulduklarında ihtiyaçları olmayan eşyaları da yanlarına alabilmektedir. Dizüstü bilgisayarınız, not almanın ideal bir yolu gibi gözükebilir fakat dikkatinizi de çabucak dağıtabilmektedir. Oyun oynamak, Facebook’u kontrol etmek, arkadaşlarla mesajlaşmak ve video izlemek dikkatinizi dağıtabilecek çok güçlü eylemlerdir. Dolayısıyla not almak için gerçekten bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olup olmadığını bir sorun çünkü kâğıt kalem ile de not alabilirsiniz.

İhtiyacınız olan her şeyi yanınıza almayı unutmayın. Hiçbir şey ihtiyacınız olan önemli bir defteri, kitabı veya ders notunu alabilmek için eve dönmek kadar yorucu olamaz. Eğer müzik dinlerken iyi bir şekilde ders çalışabildiğinizi düşünüyorsanız, cep telefonunuzla iletişiminizi en aza indirmelisiniz. Unutmayın ki cep telefonunuz, konsantrasyonun en büyük düşmanıdır. Verimli ders çalışmak için ihtiyacınız olmayan şeylerden uzak durmalısınız.

Notlarınızı Gözden Geçirin ve Yeniden Düzenleyin

Birçok kişi, sıradan not alma yöntemlerinin konuları özetlemenin en iyi yolu olduğunu düşünür. Öğrencilerin birçoğu dersleri benzer konular ile ilişkilendirerek bu konuları sınavlarda daha kolay hatırlar. Her insanın kendine özgü bir yapısı vardır bu nedenle not alırken en önemli şey, notları kendi yazınız ve kendi düzeniniz ile baştan yazmaktır. Diğer öğrencilerden aldığınız notları kopyalarken, kendi yazınız ile yeniden yazmak  ve kendi stilinize göre onları çevirmek çok önemlidir.

Hafıza Oyunları Oynayın

Hafıza oyunları, unutulmaması gereken bilgileri ezberlemenin en iyi yoludur. Öğrenciler, bazı cümleleri alakasız kelimelerle ilişkilendirerek akılda tutmaya çalışır. Örneğin her kelimenin ilk harfi, başka bir şeyi çağrıştırabilir. Bu gibi yöntemler, herkeste işe yaramayabilir. Eğer bu yöntem sizin için uygun değilse, bu yöntemi kullanmamalısınız.

Tek Başınıza veya Arkadaşlarınızla Çalışın

Kendinizi bir hazırlık sınavı, bir quiz veya çalışma kartları ile test edebilirsiniz. Eğer dersinizle ilgili bir hazırlık sınavı yoksa, kendiniz veya bir arkadaşınızda bu sınavı oluşturabilir. Eğer çalıştığınız derse ait eski bir sınav veya hazırlık sınavı bulursanız, o sınavı bir rehber olarak kullanmalısınız. Bu gibi sınavlar, konuları daha iyi anlamanızı ve karşılaşacağınız soru tiplerini görmenizi sağlar.

Bazı öğrenciler, sınıf arkadaşlarıyla ders çalışmaya bayılıyorlar. Bu gibi gruplar, en fazla 4-5 kişi ile etkili olabiliyorlar. Her grup için farklı çalışma yöntemi uygundur. Bazı gruplar, konuları tek tek çalışarak başarılı olurken bazı gruplarsa daha farklı çalışma yöntemlerini denerler. Grup halinde çalışmak, çoğu öğrenci için en etkili ders çalışma yolları arasındadır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Verimli Ders Çalışma Yolları

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Deneme Analizi Nasıl Yapılır? Nasıl Çözülür? Analiz Programı İndir

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   İnternetten Ders Dinlemek: Online Eğitim Faydalı mı?


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir