Verimli Ders Çalışmayı Etkileyen Faktörler

Sınavlarda başarılı olmak için iyi bir ders çalışma düzenine sahip olmalısınız. Üniversitede istediğiniz bölüme veya arzu ettiğiniz notlara sizi çalışma azminiz ulaştıracak, tutkunuz değil fakat bazen her ne kadar sıkı bir şekilde çalışsanız da başka faktörler de devreye girmektedir. Üstelik bu faktörler, her zaman kontrolünüz altında olmayabilir. Bu içerikte verimli ders çalışmayı etkileyen faktörleri bulabilirsiniz.

Hava Durumu

Stresle Başa Çıkmanın Yolları - 3

Stresle Başa Çıkmanın Yolları – 3

Hava durumunu kontrol etme imkanınız ne yazık ki bulunmuyor fakat hava durumunun sizi nasıl etkileyeceğini kontrol edebilirsiniz. Güneşli bir gün sizi iyi bir ruh hali içine sokabilir fakat aynı zamanda sizde dışarı çıkma isteği uyandırarak derslerden uzaklaşmanıza sebep olabilir. Yağmurlu günlerde ise zamanın su gibi akıp geçtiğini hissedebilirsiniz ve akıp geçen şey aynı zamanda ders çalışma sürenizdir. Havanın üzerinizdeki etkileri, psikolojik etkilerle de sınırlı değildir. Kötü hava durumu, kötü yollara ve geciken otobüslere neden olabilir ve çalışma düzeninizin aksamasına neden olabilir. Ders çalışmaya başlamadan önce tüm bu faktörleri gözeterek plan yapmalısınız.

Sosyal Hayatınız

Hayatınızda iyi insanların olması çok önemlidir çünkü duygusal benliğinizi medikal tekniklere tamamen teslim edemezseniz. Hayatınızdaki dengenin kayması çok kolaydır. Bu nedenle, duygusal kimliğiniz ve sosyal hayatınız arasında sağlıklı bir bağ kurun. Bu durum odaklanmanıza yardımcı olacak ve duygusal olarak dengede kalmanızı sağlayacaktır. Tüm bu etkenler, öğrenim hayatınız için çok önemlidir.

Sağlığınız

Stresle Başa Çıkmanın Yolları - 4

Stresle Başa Çıkmanın Yolları – 4

Ders çalışmadan önce bolca kahve içmek ve tatlı yemek isteyebilirsiniz. Bu durum kısa vadede iyi olsa da uzun vadede fazlasıyla olumsuz bir durumdur. Bol miktarda şeker ve kafein tüketimi sizi olumsuz yönde etkileyecektir. İyi uyuyarak, dengeli beslenerek ve vitaminlerinizi alarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Unutmayın ki zihniniz ancak bedeniniz kadar güçlüdür.

Konuya Olan İlginiz

Konuya olan ilginiz daha çok büyük resme baktığınızda önem taşır fakat yine de ders çalışma düzeninizi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Çalıştığınız konuya olan odaklanmanız, ilginiz ve hevesiniz ders çalışmayı verimli kılan en önemli özelliklerdendir. İşte bu nedenle kişisel özelliklerinize uygun bir bölüm seçmenin önemi burada ortaya çıkıyor. Aksi taktirde öğrenme isteğiniz eksik kalacaktır ve bu durum da hevesinizi ve sınav notlarınızı olumsuz etkileyecektir.

Nihai Hedefiniz

Küçük HedeflerKüçük Hedefler

Küçük Hedefler

Üniversiteyi bitirdikten sonra ne yapmak istiyorsunuz? Kim olmak istediğinizi biliyor musunuz? Peki, amacınıza nasıl ulaşacağınızı biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız, bu durum ders çalışma performansınızı önemli ölçüde etkileyecektir. Birkaç dakikanızı ayırın ve neden o bölümü seçtiğinizi bir düşünün. Bölümü seçmedeki nedeniniz çok önemlidir. Amacınız, günlük hedeflerinizi gerçekleştirmede size destek olacaktır.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir