Veterinerlik

Veterinerlik mesleği tabi ki farklı detayları bünyesinde barındırıyor olsa da bu mesleği yapmak isteyenlerin belirli koşulları da yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu mesleğe adım atma noktasında olanların hem manen hem de yapı olarak farklı bir noktaya evrilmeleri de bu noktada önem kazanan detayların başında gelmektedir. Nitekim manevi olarak hayvanlara karşı ilgili olma, tedavi etme isteğinin olması, doğru müdahalenin yapılması gibi nitelikler ön plana çıkıyor olsa da işin bir de teknik alt yapıya hakim olmanızı talep ettiğini de unutmamanız gerekiyor.

Neler Gerekmektedir?

Veterinerlik bölümü düşünen hemen her kimsenin öncelikli olarak hoşgörü ve sevecen kavramlarını içinde barındırması gerekiyor. Hayvanlara karşı özel bir ilginin olmasının yanı sıra tabi ki bu noktada farklı detayların da varlığı veterinerliğin ne kadar hassas bir meslek olduğunu vurgulayan bir noktada yer alıyor. Biyoloji ve kimya derslerine karşı ılımlı olan, çabuk karar verebilme yetisine sahip olan, özgüven olgusuna sahip olan insanların veteriner olabilmesi oldukça kolay olacaktır. Mesleğin içerisinde karşılaşılan vakaların ne kadar zor olabileceği ve ne boyutlarda yaşanabileceği de tabi ki bahsi geçmesi gereken önemli olgular karşımıza çıkıyor.

Nerelerde Çalışılır?

Veterinerlik mesleğini icra etmek isteyenlerin farklı noktalarda çalışma şansları mevcut konumda bulunmaktadır. Tarım Bakanlığı, belediyeler, ilaç şirketleri gibi yerlerde çalışabilecekleri gibi açacakları özel mülkiyet ile beraber kendi iş alanlarını da yaratma şansına sahip olmaktadırlar. Zira bu mesleğin ne kadar farklı olduğu düşünülürse kendi yerini açanların daha fazla insan grubuna hizmet sunabilmesi de mümkün kılınan noktalardan bir tanesi olarak görülebilir.

Veterinerlik Maaşı Ne Kadar?

Veterinerlerin birer hayvan doktorları olduğu düşünülürse maaş politikalarının da normal doktorlar ile eş değer olduğunu söylemek çok yanlış bir yaklaşım olmayacaktır. Nitekim bu denli geniş yelpazeye yayılmış olan veterinerlik mesleğinin maaşı da 3 bin 700 lira olarak gözlere çarpıyor. Tabi ki performans ve diğer verilerin de işin içine girmesi ile beraber bu maaş oranlarının neredeyse iki katına çıktığını da söylemek zor değil. Öyle ki normal bir veterinerin çalışma şartlarına bağlı olarak 4 bin 900 liralık bir gelir elde etme şansının olduğunu da bu noktada belirtmiş olalım.

Veterinerlik genel olarak hoşgörülü insanların yapacağı bir meslek grubu olarak ön plana çıksa da cerrahi müdahalelere de her an hazırlıklı olmanın gerekliliğini de bünyesinde barındırıyor. Nitekim bu mesleğe adım atmak isteyenlerin veya okumakta olanların el becerilerinin, üç boyutlu görebilme yetilerinin, zor anlarda karar verme yetisinin gelişmiş olması da son derece önemli bir takım nitelikler olarak söylenebilir. Dolayısı ile veterinerlik dışarıdan bakıldığı zaman hayvanlara yakın olma, onları sevme gibi düşünülüyor olsa da bazı zamanlar için belki de onların hayatının sizlerin elinde olduğunun da unutulmaması gerekiyor.

VETERİNERLİK TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 


Emre

Eğitim, Kişisel Gelişim, Enerji, Bilim ve Teknoloji ile ilgilenen araştırmalar yapmaktayım. Uygun olanları sizlerle de paylaşmaktayım.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir