SavaşlarTarih

Yassı Çemen Savaşı

Yassı Çemen Savaşı

Ahlat Kalesi olayı ve iki devlet arasında yapılan kötü mektuplaşmalar ortamı kızıştırıyordu. Sultan Keykubat bu işe bir son vermek için ordusunu toplayarak Erzincan’a doğru yol aldı. Buna hazırlıklı olan Celalettin Harezm, onu Yassı Çemen ovasında bekliyordu. Harezmşahlılar, Moğol istilaları nedeniyle güçsüzleşmiş ve iki devletinde Müslüman olması onları çekinceye sürüklüyordu. Selçuklular ise Anadolu üzerinde büyük bir hâkimiyet kurmuşlardı. 1230 yılında meydana gelen savaşla birlikte Harzemşahlılar mağlup oldu. Celalettin Harezm ise savaştan kaçmayı başarsa da yol üzerindeki hırsızlar tarafından öldürüldü.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Pasinler Savaşı Hakkında, Nedeni, Sonucu, Önemi Nedir?
Yassı Çemen Savaşı
Yassı Çemen Savaşı

Yassı Çemen Savaşı Nedenleri

Yassı Çemen Savaşı Anadolu Selçuklu Devleti ve Harzemşahlar arasında yaşanmıştır. İki devlet Batı Asya ve Orta Doğu’da hâkimiyet kurmuşlardır. 1230’lu yıllarda sınırları giderek büyüyen Selçuklular, en parlak dönemlerini yaşıyorlardı. Harzemşahlar ise Moğol istilalarının yarattığı baskı sonucunda birçok bölgeyi kaybederek Anadolu içlerine girmek istiyorlardı. Anadolu içlerine girmek isteyen Harzemşahlar, Selçukluların yaşam alanlarını tehdit ediyordu. Bu nedenle ikisi arasında bir savaş yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Yaşadığı Moğol istilaları yüzünden, Selçuklulara karşı gelmek istemeyen Harzemşahlılar, Alâeddin Keykubat ile samimi ilişkiler kurmak istiyordu. Moğollar ise bu ittifakı kendine tehdit olarak görüyordu.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Dandanakan Savaşı
Yassı Çemen Savaşı
Yassı Çemen Savaşı

Yassı Çemen Savaşı Gelişimi

Bu ittifakı bozmak isteyen Moğollar, Harzemşahlı askerler kılığına girerek, Selçuklu şehirlerini yağmalama ve tahrip etme girişimlerinde bulunmuşlardır. Bunda başarılı olan Moğollar, iki devlet arasını bozmuşlardır. Harzemşahlılar her ne kadar Selçuklu Sultanına bunları kendilerinin yapmadığını söyleseler de Sultan Keykubat’ı inandıramadılar. Böylelikle iki devlet arası iyice açılmıştı. İki devlet arasında yaşanan Ahlat Kalesi olayı da bu bozulmayı iyice derinleştirmişti. Selçuklu valisi Hacip Ali, Harzemşahlıların aldığı Ahlat Kalesi’ni geri almıştır. Fakat Harzemşahlılar tekrar kaleyi kuşatmıştır. Selçuklular ise valisini görevlendirerek kuşatmayı kaldırmalarını istedi. Bunun üzerine kalenin zaten kendilerinin olduğunu belirterek bunu reddetti. Keykubat ise iyice sinirlenerek Yassı Çemen Savaşı’na yol açmıştı.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Türk Tarihinin Kronolojisi - Savaşlar 

 

Yassı Çemen Savaşı’nın Sonuçları

  • Yassı Çemen Savaşı sonunda Harzemşahlılar yıkılmıştır. Bununla beraber Anadolu Selçukluları, sınırlarını giderek genişletmişlerdir.
  • Cengiz Han’ın iki devlet arasına soktuğu anlaşmazlık başarılı olmuştur. Bu sayede iki devletin ittifak yaparak güçlenmesi engel olunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu