Yazılım mühendisliği kelimesini kısaca tanımlamak gerekirse bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv gibi birçok sektörde kullanılan bilgisayar sistemlerinin, yazılım tasarımını oluşturan ve sisteme uygun bir hale getirdikten sonra aktarmaktır. Bu mesleğin gerektirdiği özellikler arasında temel olarak mantık yürütme ve tasarım becerileri vardır. Bundan başka fen, matematik gibi alanlara ilgi duyan, bilgilerini başka kişilere aktarabilme özelliğine sahip olan bireyler bu işi yapabilmektedir. Yazılım mühendis olmak isteyen kişilerin sabırlı, dikkatli aynı zamanda ekip çalışmasına uyum sağlayabilen ve yeni fikirlere açık olan kendini daim geliştiren birisi olması gerekir.

Yazılım Mühendisliği Nedir

Yazılım Mühendisi Kimdir?

Her sektörde kullanılan bilgisayar sistemlerinin, yazılım dilini hazırlayan ve sisteme uygunlaştırdıktan sonra geliştiren kişidir. Yazılım mühendisleri ile programcı arasında oldukça büyük farklar bulunmaktadır. Yazılım mühendisinin amacı yazılımı kullanacak olan kişiler için ihtiyaçları doğrultusunda derin analiz yapıp uygulama haline dönüştürmektir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yazılı ve Sözlü Tercümanlık Mesleği

Yazılım Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Yazılım mühendisliği bölümü daha çok matematik ile ilgili olmaktadır. İlk yarıyılda geçirilen dersler: diferansiyel ve integral hesaplamalar, fizik, programlamaya giriş, ayrık matematik dersleri geçirilmektedir. İlk yılın ikinci yarıyıl dersleri ise kimya, akademik raporlama, fizik, Java programlama, iletişim becerileri öğretilmektedir. En önemli dersler ise matematik, mantık, Türkçe ve İngilizcedir.

Peki Gelecekteki Yeri Ve Önemi Nedir?

Yazılım mühendislerine her geçen gün talep artmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise teknolojinin gittikçe ilerlemesidir. Bu nedenle de birçok kişi bölüm olarak bu yazılım mühendisliğini tercih etmektedir. Maaşının iyi olması da sıklıkla tercih edilme sebepleri arasındadır. Fikir üretimine dayalı bir sektör olduğu için çok fazla sermayeye ihtiyaç yoktur, yeni fikirler üretebilme yeteneği olan kişiler çok rahat bir şekilde bu alanda çalışabilmektedir.

Yazılım Mühendisliği Maaşı

Yazılım Mühendisliğinin Çalışma Alanları Nelerdir?

Bu bölümden yeni mezun olan kişiler genellikle ilk işe başladığı yıllarda programcı olarak görev almaktadırlar. Bu sayede hem iş tecrübesi kazanır hem de genel işleyişler ile ilgili deneyim kazanmış olurlar.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Mekatronik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı, İş İmkanı Nedir?

Yaşamımızda birçok kişi yazılım mühendisliği almamalarına rağmen bu meslekte çalışmaktadır. Fakat daha çok yetkin kişilere bu alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile beraber her daim kendini yenileyebilme özelliğine sahip olan kişilere ihtiyaç artmaktadır.

Yazılım Mühendisliği Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Eğitim süresi boyunca kazanç söz konusu değildir. Fakat şartlara uyum sağlayabilen öğrencilerin Yüksek Öğrenim kredisinde yararlanması mümkündür. Başarılı öğrenciler burs kazanabilmektedir.

Eğitim hayatını bitirdikten sonra ise yüksek planlama ve aynı zamanda yazılım bilgilisine sahip olan mühendisler, hazırladıkları yazılımların kullanıcılar için sağladığı yararlar orantısında çok iyi bir seviyede maaş almaktadırlar. Üretilen bir yazılımın, uzun zaman kullanıcısını büyük masraftan kurtaracağı için yazılım mühendisi maaşları da yüksek olmaktadır. Maaşları tam net olmamakla birlikte başlangıçta Asgari ücret alan mühendislerde mevcut, bilgili iyi yerlerde çalışıp da 3500 TL maaş alan Mühendislerde mevcuttur. Bu nedenle de en çok tercih edilen bölümler arasında yazılım mühendisliği ilk sıralarda yer almaktadır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Mimarlık Nedir, Ne Demek? Kime denir? Maaşı Hakkında Bilgi

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Bu arada Hocalara Geldik Youtube kanalının tanıtımını yaptığı bu mesleğinde Videosunu izleyerek bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Eğer hala hangi mesleği seçme konusunda kararsız kalıyorsanız, Meslek Seçim Rehberi için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir