Yeni Mezun CV

Üniversiteden yeni mezun oldunuz ve iş başvurusunda mı bulunacaksınız? İş başvurusu için özgeçmişinizin çok kısa ve yetersiz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Size yeni mezunlar için cv hazırlama konusunda rehberlik eden, CV’nizi profesyonel ve özgün şablonlarla zenginleştirmenizi ve diğer başvuran adaylar arasında ön plana çıkmanıza yardımcı olan CVmaker ile dikkat çekici bir CV oluşturabilirsiniz.

Yeni Mezunların İş Başvurusundaki Dezavantajları

Yeni mezunlar iş başvurularında iş konusunda tecrübeli, deneyimli ve sektörde güçlü referanslara sahip olan adaylara göre dezavantajlı bir durumdadır. Bu dezavantajlara örnek vermek gerekirse;

 • İş Tecrübesi Eksikliği: Üniversitede okuyan kişiler genelde ders yoğunlukları nedeniyle çalışmazlar. Ya da çalıştıkları iş kazanç sağlayacakları ve bölümleriyle alakası olmayan işler olur. Bu nedenle iş başvurusu yaparken işverenin aradığı deneyim ve bilgiye üniversitede aldıkları eğitimle teoride sahip olsalar da pratikte sahip değillerdir.
 • Güçlü Referanslara Sahip Olmama: İş başvurularında referans da iş deneyimi kadar önemlidir. Bunun nedeni referansların bir nevi sizin çalışma ve azminize kefil olmasıdır. İşverenler çoğunlukla iyi ve sağlam referanslara sahip olan adaylara öncelik verirler. Genelde üniversite dönemine iş hayatından tanıdığınız ve gösterebileceğiniz güçlü bir referans bulmanız sektörde tecrübesizseniz oldukça zordur.

Bu dezavantajları avantaja çevirmenizi sağlayacak platformla yeni mezun CV ile iş başvurunuzda işverenin dikkatini çekebilirsiniz.

Yeni Mezunların Avantajları

Yeni mezunların dezavantajları olduğu kadar diğer adaylara göre avantajlı olduğu bazı durumlar da vardır. Bu avantajlara örnek vermek gerekirse;

 • Yeni Bir Perspektif: Yeni mezunlar daha yaratıcı ve iş hayatının köreltmediği geniş düşüncelere ve fikirlere sahip olabilirler.
 • İşe Daha Kolay Adapte Olma: Yeni mezun yetiştirilmesi daha kolay bir elemandır. Çünkü yeni mezun olan çalışan herhangi bir çalışma prensibi benimsemiş değildir. İşverenin şirketine çok daha hızlı bir şekilde adapte olduğundan şirketin değerleri, teknik ve çalışma yöntemleri hakkında çok daha az zorluk çeker.
 • Çalışma Gücü Yüksekliği: Şirketler genelde şirketin sahip olduğu çalışma gücünü ve enerjiyi arttırmak için “taze kan” arayışına geçebilirler. Yeni mezunlar şirketin çalışma gücünü arttırır ve öğrenme isteği ile şirketin enerjisini yükseltir.
 • Daha Az Maliyet: Yeni mezun adaylar sektörde tecrübeli ve bilgili bir adaya göre daha az ücret beklentisi olduğundan şirketler tasarruf amacıyla da yeni mezun iş başvurusu arayışına geçebilirler.
 • İşe Duyulan İlgi ve Merak: Yeni mezunlar iş konusunda çok daha hevesli ve öğrenmeye açık adaylardır. Kendisini daha fazla geliştirmek ve işi bir an önce öğrenebilmek için yeni mezunlar daha çok çalışma eğilimi gösterirler.

Ancak tüm bu hususlar işverenden işverene değişim gösterebilir. Bazı işverenler yeni mezun adaylara öncelik verirken bazıları deneyimli bir aday arayışına geçebilir. Bu konuda işinizi şansa bırakmamak için CVmaker ile iş başvurunuzun etkili, başarılı ve dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni Mezun CV Hazırlama
Yeni Mezun CV Hazırlama

CVmaker İle Dezavantajları Avantaja Çevirin

CVmaker ile iş başvurunuzdaki dezavantajlı olduğunuz durumları avantaja çevirmeye ne dersiniz? CVmaker kullanıcılarına dezavantajlarını gölgede bırakan ve avantajlı olduğu konuları ön plana çıkaran bir CV hazırlama hizmeti sunmaktadır.

CVmaker yeni mezun CV hazırlama konusunda sizlere aşağıdaki avantajları sunmaktadır:

 1. İş Başvurusu Önerileri

Pek çok kişi, özellikle de yeni üniversiten mezun olanlar iş başvurusu yaparken hangi noktalara dikkat edeceğini bilememektedir. Bunun doğal bir sonucu olarak da iş başvurusu sırasında bahsetmesi ya da ön plana çıkarması gereken konular yerine dezavantajlarının yer aldığı iş başvurusu formlarını işverenlere yollamaktadır. CVmaker sizlere iş başvurusu önerileri sunmakta ve CV’nizi hazırlarken her adımda mükemmel bir CV’yi nasıl hazırlayacağınız konusunda yol göstermektedir.

 1. Özgünlük ve Dikkat Çekicilik

Hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da özgünlük ve dikkat çekicilik çok önemlidir. Bir işveren ya da iş başvurunuzu değerlendiren kişi CV’nizi eline ilk aldığında dikkatini çekecek konu başvurunun şeklidir. Nasıl bir şablon kullandığınızdan bilgilerinizin sistematik olup olmadığına kadar pek çok farklı konu başvurunuzda bakılacak ilk konu olacaktır. CVmaker yeni mezun iş başvuru formu hazırlarken sizlere sunduğu özgün şablonlar ve bilgilerinizin sistematik ve kolay okunabilir olmasını sağlayan CV oluşturma hizmeti ile iş başvurunuzun ön plana çıkmasını sağlar.

 1. Güçlü Yanlarınızı Ortaya Çıkarma

CVmaker iş başvurusu sırasında zayıf olduğunuz konular yerine güçlü olduğunuz konuları nasıl ön plana çıkaracağınız konusunda size püf noktalar sunmaktadır. Böylelikle iş başvurunuzun başarılı olmasını ve işvereninizin de sizi verdiğiniz bilgiler ile görüşeceği adaylar arasına almasını sağlamaktadır.

 1. CV Hazırlarken Her Adımda Yanınızda

CVmaker CV’nizi hazırlarken her adımınızda sizin yanınızda olup; pasif ve gelişigüzel bir platform olmak yerine sizleri yönlendiren ve başarılı bir başvuruyu nasıl yapacağınız konusunda rehberlik eden bir platformdur. Bu rehberlik ile yeni mezun özgeçmiş hazırlarken hangi konuları CV’nize ekleyeceğiniz, CV’nizi nasıl hazırlayacağınız, CV’nizde yer almaması gereken konular gibi pek çok konuda bilgi alırsınız. Bu bilgiler doğrultusunda iş başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır ve özgün, çekici ve profesyonel bir CV’ye sahip olursunuz.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir