YKS Bireysel Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalı?

YKS Bireysel Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalı?

YKS Bireysel Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalı?

Başarının tek bir formülü yok. Hayalleriniz de hedefleriniz de çalışma şekliniz de diğerlerinden çok farklı!

Kimileri çok istemesine rağmen bir türlü dersin başına oturamaz, kimileri ise oturmasına rağmen nereden başlayacağını bilemez.

İşin aslı insanların biyolojik yapıları gereği farklılaşan bireysel öğrenme yapısında gizli. Gelin, olması gereken ders çalışma programınızı beraber oluşturalım..

 

1- Ders Çalışma Programı Öğrenme Karakterinize Uygun Olmalı

Sosyal Platformlarda fazlasıyla YKS ders çalışma programları yer alır. Ama bunların hiçbiri sizin bireysel çalışma programınız değildir. O programı oluşturan kişinin hiçbir sorumluluğu olmayabilir, günün her saatini ders çalışmaya ayırabilir, ya da Matematik temeli çok iyi olduğundan ağırlığını Tarih’e Türkçe’ye verebilir. Sizin programınız sizin öğrenme yapınıza uygun olmalı. Saatlerini, soru sayılarını, ağırlığı vereceğiniz dersi mutlaka kişisel özelliklerinizle bağdaştırarak belirleyin. İyi olduğunuz derslerin tekrar ve soru çözümlerine ağırlığınızı verirken daha çok zorlandığınız derslerin konu çalışmalarına daha fazla zaman ayırmalısınız.

2- Çalışılan Her Konunun Ardından Konuyla Alakalı En Az 30 Soru Çözülmeli

Yine öğrencilerin yaptığı en büyük hatalardan biriyle devam edelim. Gün boyu çalışılan konular birbiri ardına sıralanırken; öğrenci soru çözümünü aklının ucuna dahi getirmiyor. Çünkü mantık tamamen şu: ‘’Konuyu bilirsem zaten sorularını çözerim.’’ Hayır, çözemezsiniz! Konuyu bilmek soru pratikliği kazanmak için yeterli bir kıstas değildir. Test tekniğine dayalı sınavlarda başarısızlığın temelinde fazla soru çözmemek yatar. Saat kaç olursa olsun uykuya dalmadan önce mutlaka çalıştığınız konularla alakalı en az 30’ar soruyu çözüp kontrol etmeden günü tamamlamış olmanın rahatlığına kavuşmayın.

 

3- Programınız Fazla Esnek Değil, Tamamen Gerçekçi Olmalı

Günde çözülen 10-20 soru sizi hızlandırmaz. Eksikleriniz çok fazlaysa günde 2 saatlik bir çalışmayla çok fazla yol kat edemezsiniz. Denemeleri süre tutarak çözmezseniz mental anlamda sınav provası yapmış olmazsınız. Bu ve benzeri örneklerden uzak durun. Daha gerçekçi olmalı, eksiklerin üzerine ciddi anlamda yoğunlaşmalı, çözdüğümüz soruları ve deneme sınavlarını fazlasıyla ciddiye almalı, eksiklerimiz fazlaysa ders çalışma saatimizi biraz daha arttırmalıyız. Daha gerçekçi program, daha gerçekçi bir başarı sağlar.

 

4- Ve mutlaka programda istikrar sağlanmalı; kişi, her günün sonunda programa uyabilmiş olmanın haklı gururu yaşanmalı!

İnsan psikolojisi hangi eylemi yapacaksa yapsın önden faydayı görebilirse başlar ve sürekliliği sağlar. Bu durum sadece ders çalışma eylemi için geçerli değildir. Kişi, temizlik yapacağı zaman da, lezzetli bir yemek yiyeceği zaman da, hatta film dizi izleyeceği zamanlarda bile farkına bile varmadan önceden faydayı analiz eder. Eğer fayda görebileceğini hissederse eylemi gerçekleştirir ve sürdürür. Başlamak için faydalı olacağına kendinizi önden inandırmalı, istikrarı korumak içinse her günün sonunda gördüğünüz faydayı kendinize kanıtlayarak kendinizle gurur duymalısınız. Çünkü siz zor olanı başardınız. Ve bu sınavı kazanma yolunda gereken her şeyi eksiksiz yaptınız. Şimdiden üniversite hayatınızda başarılar, yolunuz açık olsun J

Bilgi birikiminize, unutma hızınıza, eğitim dışı sorumluluklarınıza, branş özelliklerinize ve diğer tüm etkenlere göre; Tekuzem Rehberlik Uzmanımız tarafından size özel hazırlanan BİREYSEL DERS ÇALIŞMA PROGRAMLARI ile sınava hazırlanmak için tıklayın: https://goo.gl/Tggidj


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir