YKS Nedir?

YKS, Üniversite giriş sınavı olan YGS ve LYS‘nin yerine gelmekte olan yeni Yükseköğretim Kurumları Sınavı adı ile bilinen yeni bir sistemdir. YGS ve LYS sisteminde ki 18 puan türü süreci zorlaştırmakta olduğu için YKS’de bu 18 puan türü azaltmaya gidildi. 18 tane olan puan türü sayısı 5’e düşürüldü. Ayrıca YGS ve LYS sınavlarının arasında 3 aylık bir süre zarfı bulunmaktaydı ve 5 ayrı oturum açılmış olan LYS sınavına girilmekteydi. YKS‘yi YGS ve LYS ‘den ayıran en önemli özellik de burada ortaya çıkmakta. YÖK Başkanı Yekta Saraç açıklamasında tüm oturumların haziran ayında bir hafta sonu içinde yapılacağını açıkladı. Buda öğrencilerin sınavlara ayrı ayrı çalışmamasını, birlikte götürmesinde daha fazla katkı sağlayacaktır.

YKS Puan Hesaplaması Nasıl Olacak?

YKS sınavında yaptığımız netlere ve diploma puanımıza göre puanlarımız hesaplanmaktadır. Öğrenciler puanlarının hesaplanması için gitmek istedikler bölümlerin gerektirdiği puan türünün testlerini çözmeleri gerekiyor. AYT sınavında puan türü dışındaki testler istediğiniz bölüm için puan kazandırmayacaktır. Daha fazla bilgi için TYT YKS Puan hesaplama sayfasını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Deneme Sınavı
Deneme Sınavı

15 Dakika Kuralı Kalktı Mı?

Birçok öğrencinin aklını karıştıran bu sorunun cevabını şöyle anlatabiliriz: eski sınav sistemine göre 9.45’te sınav yerinde olmanız gerekiyordu ancak şimdi tüm sınavlar 15 dakika sonrasına alındı. YKS için artık en geç 10’da sınav yerinde olmanız gerekiyor. TYT ve AYT için de en geç saat 10’da, YTD için ise en geç 15.30’da sınav yerinde olmanız gerekiyor.
2019’da yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın iki oturumu olacak. Birinci oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci oturumu ise Alan Yeterlilik (AYT) Yabancı Dil Testi (YDT) ‘dir.
Birinci oturum olan TYT, üniversite hayalleri kurmakta olan üniversite adayları için girmeleri zorunlu olan bir sınavdır. İkinci oturum olan AYT ise zorunlu olmayan fakat 4 yıllık bölüme gitmek isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. Ayrıca dil bölümüne gitmek isteyenler AYT sınavına girmesine gerek yoktur, TYT ve YDT sınavları yeterli olacaktır. İki Senelik Önlisans Bölümlerini TYT, 4 Senelik Lisans Bölümleri ise AYT, YDT sınavı sonucunda alım yapılacak.

YKS Konuları Nelerdir?

YKS sınavında çıkacak konulara gelirsek, ilk oturum olan TYT sınavı 9 ve 10.sınıf konularından oluşmaktadır ve sınavda çıkacak sorular anlamaya ve anladığını yorumlamaya yönelik olacaktır. TYT sınavında matematik, türkçe, tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü, fizik, kimya ve biyoloji derslerinden soru sorulmaktadır. AYT sınavı ise tüm lise müfredatı olmak üzere yoğunluk olarak 11 ve 12.sınıftan sorulmaktadır. AYT sınavında ise öğrenciler puan türlerine göre testler çözmektedirler. YKS konuları bu şekildedir diyebiliriz.

YKS Baraj Puanı Kaç?

TYT sınavından 150 üstü bir puan alırsanız 2 senelik fakülteye yani Önlisans okuyabiliyorsunuz.
Tekrardan TYT’den 150 ve üstü puan alma koşuluyla, üniversite adayının TYT puanı ve AYT, YDT teslerinden alabileceği puanlar birlikte hesaplanır. Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel veya Dil testinden alacağı puanın en azından birinin de olsa 180 puan ve üstü olması gerekir. 180 puana ulaşmış olan adaylar artık Lisans okuyabilirler yani 4 yıllık fakültelerden birine veya yüksekokullara girebilirler. Ayrıca üniversite adayı TYT puanından 200’ün üstünde bir puan almış ise bu puanı diğer yıl da kullanma şansı vardır. Önümüzdeki sene tekrardan sınava girmek istediğinizde isterseniz TYT sınavına girmeyip geçen senenin puanını kullanabiliyorsunuz.

Sınav hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız sorularınızı aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir