Yurtdışında Alacağınız Eğitim Size Ne Avantajlar Sağlar?

Bu yazıda üniversite ya da yüksek lisans konusunda yurtdışında alınacak eğitimin sağlayacağı avantajlardan bahsetmek istiyoruz. Üniversiteye hazırlanıyorsunuz, ya da üniversiteyi bitirmek üzereyseniz ve kariyer anlamında henüz kararınızı vermediniz. Yurtdışı opsiyonunu mutlaka aklınızın bir köşesinde tutmalısınız. Eğer maddi durumunuz bunu karşılayabilecek durumdaysa yurtdışında okumak size birçok farklı avantaj sağlayabilir. Şimdi bu avantajlardan kısaca bahsedelim.

Ufuk Açıcı Yurtdışı Eğitimi

Ufkunuzu Açar

Yurtdışında geçireceğiniz birkaç yılın bile hayat vizyonunuza ne kadar katkı sağlayacağına inanamazsınız. Tamamen farklı dünya görüşleri olan insanlarla tanışacak, onlarla zaman geçireceksiniz. Çevrenizde ana dilinizi bilen kişi sayısı oldukça az olacak ve iletişim kurabileceğiniz insanların sizden bambaşka kültürleri olacak. Yurtdışında yaşamak akla geldiğinde bazıları seneler boyu ana dilini konuşamadığı bir ülkede kalmak istemeyebilir fakat okumak kısıtlı bir süre olduğundan size çok olumlu yansıyacaktır.

Dilinizi Geliştirir

Türkiye’de hangi kursa giderseniz gidin, hangi özel okuldan mezun olursanız olun, dil bilginizin pratik yapmadıkça gelişmesi imkânsız ve eğitiminiz için gittiğiniz ülkede sizin gibi birçok öğrenci daha olacak. Yani çekinmeniz, korkmanız için hiçbir sebep yok. Ana dili İngilizce olmayan kimsenin İngilizcesi mükemmel değil ve iletişim kurdukça nasıl geliştiğini siz de göreceksiniz.

Eğitim Kültürü

Türkiye’de eğitim konusunda seçenekleriniz ne olursa olsun kısıtlı. Her alanda isim yapmış belli üniversiteler olsa da bunlara girebilmek kolay değil ya da kontenjan limitleri yüzünden geçmeniz gereken aday sayısı çok fazla. Şimdi bütün Avrupa arasında bir seçim yaptığınızı düşünün. Belki Avrupa’nın en iyi üniversitelerine girmeyeceksiniz fakat her ülkenin Türkiye düzeyinde olan üniversiteleri olduğunu düşünürseniz seçenekleriniz çok artacak ve daha iyi bir eğitim alma şansınız artacak.

İş Olanakları

Eğer yurtdışında çalışmak gibi bir düşünceniz varsa yurtdışında yüksek lisans yapmanın avantajları saymakla bitmez. Yurtdışındayız sitesi de bu konuda detaylı bir makale hazırlamış. Bu yazıda yurtdışında yüksek lisans yapmak denince akla gelen bütün avantajları bulabilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse ülkelerin yüksek lisans programlarını tamamlayan öğrenciler için belli sürelerde çalışma izinleri çıkardığını söyleyebiliriz. Bu sayede belli bir süre o ülkede tutunmanız çok daha kolaylaşıyor.

Fark Yaratan Etki

Büyük bir şirketin insan kaynakları departmanında çalıştığınızı düşünün. Her gün elinizden birçok CV geçiyor. Eğer kariyer basamaklarınızı tırmanırken hızlanabilmek istiyorsanız öncelikle şirketlerin insan kaynakları departmanlarını etkilemeniz gerekiyor. Bu sandığınız kadar zor olmayabilir. Yurtdışında belli bir yıl eğitim görmüş bir CV kimin dikkatini çekmez? En azından görüşmeye çağrılma şansınızı ciddi şekilde arttırmış olursunuz.

Yurt Dışında Unutulmayan Dostluklar

Unutulmayan Dostluklar

Yurtdışında eğitim gördükten sonra ülkenize döndüğünüzde dünyanın birçok yerinden arkadaşlar edinmiş olacaksınız. Aslında birçok farklı ülkede artık bir kapınız olmuş olacak. Çünkü o ülkede bir yabancı olarak tıpkı sizi gibi farklı ülkelerden gelenlerle arkadaşlıklar kurmanız da daha kolay olacak. Birçok farklı kültürden edineceğiniz dostluklar Türkiye’ye döndükten sonra bile yapmaya devam edeceğiniz sohbetler, o ülke hakkında bir haber duyduğunuzda hemen 1.elden soracağınız insanların değerini yıllar sonra daha iyi anlayabilirsiniz.

Yurtdışında erasmus yapmak da eğer üniversiteye hali hazırda başladıysanız ve yüksek lisans öncesi önünüzde uzun yıllar varsa düşünülebilecek bir alternatiftir. Erasmus sırasında öğrenciler daha çok eğlenmeye odaklansa da konu dil geliştirmek ve ufkun genişlemesine gelince kesinlikle faydalı olabilir. Sizin için uygun üniversite ve ülkeyi bulmak için Google parmaklarınızın ucunda!

Yurtdışında Alacağınız Eğitim Size Ne Avantajlar Sağlar?

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Sınava Hazırlık Yapan Meslek Lisesi Öğrencilerine Tavsiyeler


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir